Kijöttek a legfrissebb számok, így állnak a pártok a választások előtt.
A legfrissebb számok alapján paraszthajszállal, de meglehet a kormányváltás az ellenzéki pártok számára. A mostani választás két komponensű, számítanak a pártok támogatottságai és a listás szavazatok, de a legkiélezettebb küzdelem az egyéni választókerületekben várható.
A választók 51 százaléka, több mint 4,1 millió ember azt akarja, hogy kormányváltás legyen.
A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából, március 9. és 14. között, 1003 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvélemény-kutatásban újra vizsgálta a bizonytalanok preferenciáit és az átszavazási hajlandóságokat.
A bizonytalan szavazók aránya az elmúlt hónapban 36 százalékra csökkent. Tíz bizonytalan szavazóból továbbra is hat szavazó tekinthető teljesen bizonytalannak, és egyharmadnyian vannak a titkolózó szavazók, akik már tudják, hogy kire szavaznak, de nem árulják el. A választásukat titkolók majd’ háromnegyede elégedetlen azzal, ahogy az országban mennek a dolgok. Ez négy százalékpontos növekedés a múlt hónapban mérthez képest.
Tízből hat nem kormánypárti szavazó elképzelhetőnek tartja, hogy egy baloldali együttműködésre szavazzon, ha úgy látná, hogy annak van esélye legyőzni a Fideszt. Ez az arány majd’ kétharmados, ha a Fidesz kétharmadának megakadályozása a tét.
Tíz LMP szavazóból nyolc, és a Jobbik szavazók majd’ kétharmada kész balra átszavazni, ha győzelmi esélyt lát azon az oldalon. Ha a Fidesz kétharmadának a megakadályozása a cél, akkor tíz LMP szavazóból több mint kilenc, és a Jobbik szavazók több mint kétharmada kész az átszavazásra.
A választókerületek előtt azonban néhány szó a pártok támogatottságáról.
Fidesz: 45%
Jobbik: 20%
MSZP-P:19%
LMP: 7%
DK: 5%
Más pártnak érdemi esélye nincs a parlamentbe bekerülni. Ez pedig azt jelenti, hogy megdőlni látszik a dogma, hogy listán mindenki szavazzon a kedvenc pártjára, hiszen ha minden további párt 3%-nyi szavazatot kapna a kormányváltás 700 ezer szavazatot is veszíthetne.
Ezek a szavazatok a „kukában landolnának”. Vagyis a demokratikus oldal szavazóinak vagy az MSZP-Párbeszéd vagy a DK listáját kell támogatniuk.
Az MSZP szavazóbázisa a legaktívabb a felmérés alapján, a Jobbik bázisa érezhetően elbizonytalanodott. Ez betudható a Jobbik politikai magatartásának, mert valószínüsíthetőleg a Jobbik nem fog egyéni mandátumot szerezni, azonban ennek ellenére sem hajlandó tárgyalni a párt vezetése visszalépésekről, mely lépéssel a Fidesz hatalomban maradását támogatja a Vona-féle pártvezetés.
A Fidesz bázisa is bizonytalan, de a DK bázisa magabiztos döntése mellett.
Az egyéni körzetekben dőlhet el minden
A listás mandátumok mellett 106 egyéni választókerület mandátumai döntik el a kormányzás sorsát. A legoptimistább becslések szerint a kormányváltó erők 45-54 körzetben szerezhetnek mandátumot. Abban az esetben ha az LMP koordinálná a jelöltjeiket nem csak kétharmad alá szorítható a kormányoldal, de megnyílik az esély az ellenzék kétharmados győzelmének is.
Azonban koordináció nélkül is megszülethet a demokratikus oldal győzelme, igaz egy hajszállal győzhet a baloldal ebben az esetben.
Budapest (18 darab választókerület) a kormányváltás bástyája
Abban az esetben, ha nincs megállapodás az LMP-vel, úgy elmondható, a Budapesti választókerületek többségét az MSZP-Párbeszéd és a DK magabiztosan megnyeri, egy LMP vel való koordináció esetén pedig valamennyi budapesti körzetben nyerhet a kormányváltás. Jobbikról nem lehet beszélni Budapesten a párt támogatottsága meg sem közelíti a kormányváltó demokratikus oldal támogatottságát és a másodlagos jobbikos pártpreferencia Budapesten a Fidesz.
+ There are no comments
Add yours