Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke újabb súlyos állításokat fogalmazott meg a kormány ellen. A politikus szerint Orbán Viktor rendszere egy volt vezérkari főnök letartóztatására készül – nem bűncselekmény miatt, hanem politikai célból, hamis vádak alapján.
A Facebookon közzétett videójában Magyar Péter úgy fogalmazott: „történelmi pillanat előtt állunk”, amikor már nem lehet félrenézni, és nem mentség a „csak parancsra tettem”.
„Nem a hazáját szolgálja, aki törvénytelenül cselekszik”
A Tisza Párt vezetője szerint Magyarország közel jár ahhoz a fordulóponthoz, amikor a jog eszközeit önkényesen kezdik használni – politikai leszámolás céljából. A helyzetért egyértelműen Orbán Viktort tette felelőssé, aki szerinte elvesztette a társadalmi többséget, és immár „nem ismer kontrollt”.
A célpont pedig – Magyar állítása szerint – nem más, mint Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség volt vezérkari főnöke. Őt még 2022-ben mentette fel váratlanul Novák Katalin köztársasági elnök. A döntést Orbán akkor azzal indokolta, hogy nem érezte biztonságban a hadsereget.
A Honvédelmi Minisztérium már akkor is célzott arra, hogy Ruszin-Szendi „ukránpárti” és „háborúpárti” nézeteket vall. Most azonban – Magyar Péter szerint – a hatalom egy új szintre lépett: azzal próbálják megbélyegezni az egykori katonai vezetőt, hogy ukrán kémekkel játszott össze, sőt: hazaárulást akarnak rásütni.
Robban a hangfelvétel: „a háború felé vezető út nulladik fázisa”
A Tisza Párt nyilvánosságra hozott egy 2023 áprilisi hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter beszél arról, hogy a kormány elhagyja a békementalitást, és áttér „a háború felé vezető út nulladik fázisára”. Bár a miniszter utólag úgy reagált, hogy ő csupán egy erős és védelmi célokra alkalmas hadsereget akar építeni – a felvétel újabb kérdéseket vet fel a kormány kommunikációjával és valódi céljaival kapcsolatban.
Elemzés: új korszak jön a magyar belpolitikában?
Ha Magyar Péter állításai igaznak bizonyulnak, az a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legsúlyosabb politikai botránya lehet. A katonai és nemzetbiztonsági ügyek eddig jórészt a pártpolitikán kívül maradtak – most viszont úgy tűnik, hogy a Fidesz nemcsak a civilek vagy politikai ellenfelek, hanem a hadsereg egykori vezetőit is célkeresztbe helyezi.
A következő napok kulcsfontosságúak lehetnek: vajon tényleg lesz letartóztatás, vagy csupán egy újabb, politikai háborúval fűszerezett kommunikációs csata tanúi vagyunk?