Drámai pillanatok: Soha ilyen aljas bosszúval nem csapott még le a Fidesz

Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:

Hétfő délután 142 igen és 32 nem szavazattal az Országgyűlés kimondta Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom egykori elnökének képviselői mandátumának megszűnését, hivatkozva a politikus elleni jogerős ítéletre. A döntés értelmében a momentumos képviselő mandátuma megszűnt, és ezzel precedenst teremtett a 2012 óta hatályos országgyűlési törvény alkalmazásában.

Fekete-Győrt a Fővárosi Ítélőtábla harmadfokon csoportosan, társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak miatt ítélte el egy év börtönbüntetésre, amelyet két év próbaidőre felfüggesztettek. Az eset 2018-ban történt, amikor a politikus a túlóratörvény elleni tüntetésen füstgyertyát dobott a Parlamentnél álló rendőrsorfal elé.

Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke a szavazást megelőzően hangsúlyozta: a bizottság javaslata az országgyűlési törvény egyértelmű előírásain alapult, amely szerint jogerős bírósági ítélet esetén ki kell mondani a képviselő összeférhetetlenségét. Ez az eljárás most először került alkalmazásra.

A momentumos politikus a döntést követően a közösségi médiában reagált. Posztjában „politikai bosszúról” beszélt, és az Orbán-kormányt tette felelőssé mandátumának elvesztéséért. Hangsúlyozta, hogy a szavazáson részt vevő képviselők neve „örökre bekerül a parlamenti jegyzőkönyvekbe”, és egyben arra figyelmeztetett, hogy a „félelemre és üldöztetésre épülő rendszerek napjai meg vannak számlálva”.

Fekete-Győr egyúttal bejelentette, hogy politikai munkáját a Momentum pártalapítványának elnökeként folytatja. Az országgyűlési mandátumot Cseh Katalin, a Momentum volt EP-képviselője veszi át.

A szavazás kapcsán éles politikai vita bontakozott ki a parlamentben. Fekete-Győr utolsó felszólalásában „koncepciós perről” és a „megfélemlítés politikájáról” beszélt, Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című verséből idézve. Hangsúlyozta, hogy ítélete példátlan a rendszerváltás óta, mivel egy országgyűlési képviselőt először ítéltek el bűncselekményért tüntetések kapcsán.

Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára azonban visszautasította Fekete-Győr állításait. Szerinte az ítélet nem politikai természetű, hanem köztörvényes bűncselekmény következménye, és a Momentum politikai magatartását „bolsevik tempóként” jellemezte.

Az ügy különös jelentőséggel bír, mivel a 2012-es országgyűlési törvény alapján most először szűnt meg egy képviselő mandátuma összeférhetetlenség kimondása miatt. A Momentum Mozgalom és szimpatizánsai szerint a döntés a kormány hatalomgyakorlásának újabb példája, míg a kormánypárti politikusok a jogállamiság érvényesülését látják benne.

Fekete-Győr András a Momentum alapító tagjaként és elnökeként vált ismertté. 2021-ben részt vett az ellenzéki előválasztáson, de a pártja bizalmának elvesztése után visszalépett az elnöki poszttól. A mandátumvesztés ellenére továbbra is aktív politikai szereplő marad, és ígérete szerint az Orbán-rendszer elleni küzdelem élvonalában kíván tevékenykedni.


Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:
Facebook Banner

Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Ezeket olvasta?