Az oldalunk létezése az Ön támogatásától függ!
Ha fontos számodra, hogy létezzenek olyan híroldalak, amelyek nem a hatalom érdekeit szolgálják, csatlakozz támogatóinkhoz a Patreonon és segíts minket havi adománnyal! Kérjük támogasd az oldal működését, hogy továbbra is kimondhassuk az igazságot!
Támogatom az oldalt Patreonon!
Mint azt ma már korábban megírtuk, ma időközi országgyűlési választást tartanak Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6-os választókerületében, miután a térség fideszes képviselője, Koncz Ferenc július 10-én életét vesztette egy motorbalesetben.
Halálával megszűnt papíron a Fidesz parlamenti kétharmados többsége, ehhez ugyanis 133 képviselőre van szükség, nekik így most csak 132 van. A tét tehát nagy.
A kormányoldal az elhunyt képviselő lányát, Koncz Zsófiát indítja a választáson.
Az ellenzék vele szemben Bíró Lászlót indítja, aki 2018-ban is indult, akkor még csak a Jobbik színeiben, végül 31,64 százalékot szerzett Koncz Ferenccel szemben, aki 49,3 százalékkal húzta be a körzetet.
13 órára a választók 24,37 százaléka (18 935 fő) adta le a voksát. Két évvel korábban az országgyűlési választásokon ilyenkorra már 38,69 százaléka (29 853 fő) leszavazott.
Kovács János politológus, a Jobbik-közeli Iránytű Intézet korábbi vezetője így kommentálta az Indexnek az eddigi fejleményeket:
„Azt tudjuk, hogy a választókerület településszerkezete okán egy összetett terepről kell beszélnünk, ahol nincsenek kifejezetten nagynak vagy országos viszonylatban közepes méretűnek számító települések. A két legnépesebb város Tiszaújváros és Szerencs, amelyek ráadásul a korábbi választások adatai alapján más irányba húzzák a várható eredményeket. Előbbinél inkább az ellenzéki, utóbbinál a kormánypártok jelöltjének kedvez a magasabb részvételi arány.
A 2014-es és a 2018-as országgyűlési választásokon egyébként mindkét település a választókerületi átlag feletti szavazási hajlandóságot mutatott, a tiszaújvárosiak csekély mértékben voltak aktívabbak, mint a szerencsiek. Egyéniben a ’18-as választáson Tokaj, Tiszalúc és Szikszó esetében kiélezett lett volna a küzdelem, ha akkor közös jelöltet állít az ellenzék. A kisebb települések nagy részén a Fidesznek áll a zászló.
A részvételi adatok alakulása azt mutatja, hogy a szavazási hajlandóság jelentősen elmarad a 2018. áprilisitól (11 órakor ez a különbség több mint 11 százalékpont volt), vagyis a választás mérsékelt érdeklődés mellett zajlik. A fő kérdés tehát az, melyik oldal nyerte, nyeri a mozgósítási versenyt.
Most Szerencsen 21,91%, míg Tiszaújvárosban csak 15,73% ment el szavazni 11 óráig, vagyis nagyobb a különbség, aminek a kormánypártok örülhetnek. Azt láthattuk, hogy az ellenzék igyekezett tétként a parlamenti kétharmad (formális) lebontását megjelölni, de a mostani választás egy sikerrecept-keresésként is értelmezhető 2022-re előretekintve.”
Forrás: Index