Ma az Európai Bíróság súlyos ítéletet hozott Orbán ellen – erről bővebben itt olvashat – de úgy néz ki Brüsszel még komoly leckéket adott a miniszterelnöknek.
A legnagyobb csatáját is leveszítette Orbán Brüsszelben, legalább akkora bukás ez, mint Napóleon Waterloo-i csatavesztése.
Ne tévedjünk most Orbánnak keményen a kezére csapnak és elveszik a pénzét – ami után nehezen fogja „kidellázni az udvartartását”. Kérdés ezután mennyire maradhat egyben a jobboldali tábor.
Ugyanis a „Brüsszeli Bürokraták” nem engednek Orbán zsarolásának.
Közös véleménycikket tett közzé a Politico brüsszeli uniós portálon az Európai Parlament négy meghatározó politikai csoportosulása, amelyek együtt a parlament jelentős többségét adják. Manfred Weber, az Európai Néppárt, Dacian Ciolos, az Európa Megújul, Iratxe Garcia Perez, a Szociáldemokraták és Ska Keller, valamint Philippe Lamberts a Zöldek részéről “Az európai értékek nem eladók” címmel pubikálták álláspontjukat.
A téma mindennapos az európai politikában. Javában zajlanak az Európai Parlament, a tagállamokat tömörítő Tanács és az Európai Bizottság között az intézményközi tárgyalások a következő hétéves költségvetésről és a 750 milliárd eurós újjáépítési alapról, amelyről júliusban egyeztek meg az állam- és kormányfők.
Az egyik legnagyobb vita, hogy hozzákössék-e jogállamisági feltételekhez az uniós kifizetéseket.
A soros elnökséget ellátó német kormány kompromisszumus javaslatai egyre gyengülő és nehezebben számon kérhető feltételeket és lassú eljárást tartalmaznak, ezzel szemben pedig nő az elégedetlenség. Ugyanakkor a tét az, hogy január 1-jétől elérhetők lesznek-e azok a források, amelyekre nagyon számítanak a járvány által legyengült gazdaságok.
A négy frakcióvezető írásából az derül ki, hogy nem hajlandóak belemenni egy felvizezett javaslat elfogadásába.
A Parlament hozzájárulása nélkül pedig nem hozhatók meg a szükséges jogszabályok. “Elakadtak a viták, amelyeket túszul ejtettek a nemzeti kormányok, akik ellenzik azokat az erőfeszítéseket, amelyek az alapok elosztását a jogállamiság betartásához kötik” – szögezik le a politikusok.
Szerintük elfogadhatatlan, hogy “egyesek szembemennek a nyáron aláírt megállapodással, és készek túszul ejteni a helyreállítási tervet saját érdekeik szolgálatában – és továbbra is aláássák a jogállamiságot.”
Az aláírók szerint kulcsfontosságú, hogy a viták miatt ne szenvedjen késedelmet az alapok folyósítása, ugyanakkor ki kell tartani amellett a kötelezettség mellett, hogy a finanszírozást a jogállamisághoz kössék.
Országok említése nélkül a következő bírálatok fogalmazták meg “egyes államok” kapcsán:
- sajtószabadság és civil társadalom elleni támadások,
- médiavállalatok oligarchák kezébe jutása,
- a félelem és az ellenőrzés légkörének megteremtésére a nemzeti igazságszolgáltatási rendszer minden szintjén,
- egy maroknyi ember átvette az irányítást a közpénzek és a közbeszerzések felett.
+ There are no comments
Add yours