Az oldalunk létezése az Ön támogatásától függ!
Ha fontos számodra, hogy létezzenek olyan híroldalak, amelyek nem a hatalom érdekeit szolgálják, csatlakozz támogatóinkhoz a Patreonon és segíts minket havi adománnyal! Kérjük támogasd az oldal működését, hogy továbbra is kimondhassuk az igazságot!
Támogatom az oldalt Patreonon!
Olyan NAT született, amely minden szakmai szervezet szerint vállalhatatlan és így bevezethetetlen is szeptember 1-én – erről beszélt Kunhalmi Ágnes, az MSZP oktatási szakpolitikusa reggel az ATV Start vendégeként.
„Ez egy, a rendszerváltás óta nem látott szinten ókonzervatív Nemzeti Alaptanterv. Ideológiailag nyíltan egyszemléletű.
Az irodalomban megjelent a náci Wass Albert és Nyírő Gyula. A történelem egy 100 évvel ezelőtti szintre taszítja vissza a diákot. Azt a konzervatív kánont viszi, ahol a magyarok mindig áldozatok vagy hősök voltak.
A Történelemtanárok Egylete felhívja a figyelmet, hogy például a náci deportálásokat is elhallgatja” – ismertette az alapvető problémákat Kunhalmi Ágnes.
A szocialista politikus szerint ezt az alaptantervet, ebben a formában nem lenne szabad bevezetni a magyar oktatásban a következő tanévben.
„A szakszervezetek, de még a Fidesz által bevezetett Nemzeti Pedagógus Kar is azt mondja, hogy ez egy nagyon egyoldalú szemléletű, a modern, XXI. századi technikákat, modern pedagógiai programokat teljesen nélkülöző, lehetőségeket nem adó tanterv, ezért nem szabad most szeptember 1-én bevezetni!”
A képviselőnő az óraszámok kapcsán is illusztrálta a rossz hangsúlyokat. „Az MSZP egyetért a Pedagógusok Szakszervezetével és minden kritikussal, aki azt mondja, hogy összességében a pedagógusok és a tanulók túlterheltsége nem fog csökkenni, még akkor sem, ha 7 órát tanulnak a diákok naponta, hiszen tételesen sokkal nagyobb lett a tanagyag.”
Kunhalmi szerint egy másik komoly probléma, hogy az önálló gondolkodás feltételei is hiányoznak az anyagból. „Ez csak egy felszínes tudásátadásra–átvételre lesz maximum alkalmas.
A pedagógus frontális oktatással leadja, „gyorsan-gyorsan, haladjunk” alapon az anyagot, és semmilyen mérlegelés, kritikai gondolkodás nem fog tudni kialakulni. Üdvözlendőnek tartanánk az állampolgári ismeretek kialakítását, csakhogy ez nem olyan állampolgári ismeretek lesz, ami a demokráciára nevelést és a kritikai gondolkodást fogja erősíteni, hanem pusztán a honvédelem szemléletét fogja minden szinten átadni.”
A szocialisták oktatási szakpolitikusa elmondta, hogy ezzel a csökevényes szemléletű NAT-tal szemben az ellenzéki pártok szövetsége, és az MSZP milyen oktatáspolitikát tervez.
„A választási programunkban már szerepel egy oktatási minimum program, amelyet a többi koalíciós partnerünkkel együtt dolgoztunk ki, és amelynek preambuluma lehet egy új NAT preambuluma.
Az MSZP tervei között szerepel, hogy egy köztársasági minimum-program mellett lényegében egy új NAT-ot is kellene csinálni, mert ez, ami van, nem szolgálja a magyar ifjúságnak a fejlődését, sem azt, hogy modernizálja az országot.
Ezzel a magyar társadalom nem fog a XXI. századi társadalmakhoz felzárkózni, hanem beragasztja, sőt visszafordítja, és egy görcsös, magába forduló, folyamatosan valamitől félni tudó vagy akaró társadalom képét vetíti előre.
A közoktatás államosítása megbukott. Folyamatosan romlott a gyerekek teljesítménye és egyre többen kiszorulnak: nulla végzettséggel hagyják el az akár hatéves bekényszerített gyerekek a közoktatást.”
Az oktatás talán a legfontosabb ügy – Kunhalmi Ágnes kérdésre válaszolva elmondta, szerinte ennek a közpolitika legmagasabb szintjén is látszódnia kell, például pártok társelnöki rendszerében.
„Az MSZP-nek március 14-én lesz a kongresszusa. Ha ott egy olyan alapszabály születik, amely arra irányul, hogy a 4. Köztársaság alapjainak letevésénél ott legyünk, akkor meg tudom erősíteni, hogy igen, magam is, akár el tudok indulni társelnöknek.”