Segítsd a munkánkat! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:

Bízhat-e Európa tisztességes magyarországi választásban akkor, amikor minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a magyar kormány nem képes lebonyolítani szabad és tisztességes választásokat?

 

„Bízhat-e Európa tisztességes magyarországi választásban akkor, amikor minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a magyar kormány nem képes lebonyolítani szabad és tisztességes választásokat?” – teszi fel a kérdést az egyik legnevesebb amerikai Magyarország-szakértő, Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem tanára abban a jelentésben, amelyet a tavalyi áprilisi országgyűlési választások tisztaságát több mint megkérdőjelező, sok ponton bizonyítékokkal cáfoló új kutatásról tettek közzé. Az Unhack Democracy Europe civil szervezet és az openDemocracy független oknyomozással foglalkozó nemzetközi portál által készített jelentés a már korábban itt-ott felvonultatott bizonyítékok összegyűjtése mellett interjúk sorát készítette, a többi között választási biztosokkal, s a többi között matematikai elemzéseket is végzett.

A kutatás keretében 110 online tanúvallomást és 50 interjút készítettek választási biztosokkal, összegyűjtötték a már korábban napvilágra került tényeket, beleértve a szerbiai, romániai és magyarországi sajtójelentéseket, továbbá megvizsgálták a szavazatszámokat és matematikai módszerekkel is elemezték a nyilvános adatokat. A konkrét bizonyítékokat is felvonultató kutatás a többi között kitér a szavazatvásárlásokra, szavazók megfélemlítésére, a választási pártok létrehozására, szavazók buszoztatására is.

A kutatás által felvonultatott bizonyítékok alapján az autoriter társadalmakat és a magyar politikát és jogot kiválóan ismerő Kim Lane Scheppele a többi között kifejtette: „eddig is tudtuk, hogy a Fidesz az ellenzéket hátrányba hozó választási rendszert alkotott. A választókerületekkel való manipulációtól kezdve az ellenzéket – szétforgácsolódása esetén – büntető választási rendszerig a kialakított szisztéma már azelőtt garantálta Orbán győzelmét, hogy maga a választás elkezdődött volna”.

Hozzátette azt is, hogy még ilyen rendszerben is sikerült volna az ellenzéknek megakadályoznia Orbán kétharmados győzelmét, amire támaszkodva saját kénye-kedve szerint módosítgathatja az alkotmányt: „az Unhack Democracy Europe kutatása azt mutatja, hogy ha a választásokat rendesen bonyolították volna le, akkor Orbán még ezen szabályok szerint sem tudott volna ismét kétharmadot szerezni”.

A Magyarország-szakértő különösen aggasztónak tartja, hogy a szavazóhelyiségekben a választási biztosok nagyon sok problémáról adtak számot a szavazatok összesítésének lejelentésében és az eredmények hitelesítésében. „És természetesen mindig is gyanúsnak tűnt a választási központ számítógépes rendszerének összeomlása és az elsöprő Fidesz -győzelem ezt követő bejelentése” – húzta alá, hozzátéve: „Most már tudjuk, hogy mik történtek a színfalak mögött”. Szerinte annyi szabálytalanság volt, hogy a végeredményben nem lehet megbízni.

Scheppele emlékeztet arra, hogy 26-án újabb választás lesz Magyarországon, s azt, az Európai Parlamenti választásokat ugyanaz a hivatal fogja lebonyolítani, amely a tavalyit. „Bízhat-e Európa tisztességes magyarországi választásban akkor, amikor minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a magyar kormány nem képes lebonyolítani szabad és tisztességes választásokat?” – teszi fel a kérdést.

Hasonló aggodalmakat fogalmaz meg Tóka Gábor, a CEU választási szakértője, amikor azt mondja: „A kutatás megkérdőjelezi a magyar hivatalos szervek képességét arra, hogy tisztességes és transzparens választást bonyolítsanak le. Ahogy közelednek az EP-választások, a nemzetközi megfigyelőknek szoros figyelemmel kell követniük azt, hogy mi történik Magyarországon”.

Az Unhack Democracy – magyarországi és más uniós tagállamban élő aktivistákból, adatelemzőkből, programozókból és politikai tanácsadókból álló – csapata tavaly kezdte meg a munkát azzal céllal, hogy felderítsék, mennyire volt széleskörű a csalás a 2018-as magyarországi országgyűlési választásokon. Mostani jelentésük az eddig elvégzett munka eredménye.

A teljes kutatási anyag egyben itt található.

Forrás: Hírklikk / BalraMagyar

 

 


Segítsd a munkánkat! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára: