Ön is lehet áldozat.
Az internet elhozta a szólásszabadságot. Ami ha mindent beleszámítunk lehet, hogy az egyik „legfrankóbb” demokratikus vívmány, azonban olyan dolgokat is elhozott, amelyeknek soha nem szabadott volna a felszínre kerülniük.
A névtelenség nem csak a vélemények szabad áramlását hozta el nekünk, hanem azt is, hogy arctalan mocskolódók és online zaklatók is megjelentek a névtelenség és az arctalanság biztos tudatában. Néhány évvel ezelőtt pedig robbant a bomba.
Mielőtt rátérnénk a lényegre elmondjuk, nem csak a tizenévesek vannak veszélyben.
Elindult egy „Kék bálna” névre hallgató rettenetesen gonosz és embertelen játék. A játékban résztvevőknek az volt a dolguk, hogy rendszerint elszigetelődött, szociálisan és kirekesztett tizenévesek bizalmát kellett elnyerniük az embertelen és könyörtelen játékosoknak, majd a játék végcélja képen végül ezeket a fiatalokat az öngyilkosságba hajszolni.
A séma lényege egyszerű volt. Azon fiatalok akik az idősebb „Kék Bálna” játékosokat a bizalmukba fogadtak olyan titkokat információkat osztottak meg magukról, olyan fényképeket videókat amelyek által zsarolhatóvá váltak. Először persze csak kisebb dolgokban.
„Lopj pénzt a szüleidtől”
„Készíts intim képet magadról”
Aztán miután az áldozatok egyre jobban elszigetelődtek egyre vadabb dolgokra vették rá őket. A játék célja pedig az volt, hogy a kiszemelt áldozatot az öngyilkosságba kergessék. Az első áldozatok után persze a hatóságok közbeléptek és szakpszichológusokkal és internetes szakértőkkel vették fel a küzdelmet a kiberszadistákkal szemben. Szerencsére úgy néz ki ez a brutális játék nem jutott el hazánkba.
Ennek a brutálisan kegyetlen játéknak a reinkarnációja az úgynevezett MoMo. MoMo egy kitalált horrorkarakter, melyet egy japán „horrorszobor” személyesít meg. Bár a Kék Bálna nem, úgy néz ki ez az új kegyetlen őrület viszont jelen van hazánkban.
A kamuprofil hátborzongató horrorisztikus üzenetekkel kezdi el bombázni az áldozatait.
MoMo mindent tud rólad
A ennek a horror kamuprofilnak is hasonló a célja mint a fent leírt borzalomnak, mégpedig a kiszemelt áldozatát az öngyilkosságba hajszolni. MoMo horrorisztikus üzeneteket küld óvatlan áldozatainak, interneten keresztül, de akár zaklató SMS-eket is hagy, vagy hangüzeneteket. Mindegyiknek az a tartalma, hogy brutális és kegyelten módon lesz kivégezve az áldozat. Főként ha nem azt teszi amit a horrorprofil parancsol:
Ne hagyd válasz nélkül MoMo üzeneteit. Ne ismételd Önmagad. Csak egyszer hibázhatsz. Ha hibázol az életebe kerül
Nem egyszer hacker és adathalász módszerekkel az áldozatok saját privát fényképeit küldi vissza a zaklató, aki mint fent jeleztük, a magyar interneten is jelen van. És hogy mennyire hatékony a „halálba ilyesztegetés”?
Nemrégiben egy egy 12 éves argentin kislány felakasztotta magát, mert nem bírta idegekkel a zaklatást, mely során kivégzésekről kapott videókat MoMo-tól illetve folyamatosan véres, a nevével ellátott késekről küldött neki fényképeket a horrorlény.
Nem tréfa dolog ez. MoMo-ra utaló jeleket láttunk már a legnagyobb ellenzéki internetes csoportban az RTL Klub Híradó facebook közösségben. Nem csak gyermekek lehetnek áldozatok, mindenkit felzaklathat egy ilyen atrocitás.
Ezért fontos, hogy:
- Ne hagyja magát zsarolni, mindenképpen forduljon a hatóságokhoz, legyen szó bármennyire kellemetlen vagy kényelmetlen információról, amely a zaklatók kezébe került.
- Óvakodjon attól, hogy bármilyen személyes adatot kiadjon magáról idegeneknek. Nézze át, milyen nyílvános adatok érhetőek el Önröl az interneten.
- Nézze át a facebook adatvédelmi beállításait.
- Ossza meg ezt a cikket, hogy minél többen értesülhessenek a kegyetlen játékról, hogy az információ birtokába mások is védekezhessenek.
A legnagyobb veszély az online adataink óvatlan kezelése, melyre ha nem vigyázunk könnyen rosszra használhatják fel.
Figyeljenek, mi is figyelünk
BalraMagyar
+ There are no comments
Add yours