Foglalkozzunk egy picit azzal a bizonyos kormányváltással
A Publicus intézet hozta azokat a legfrissebb adatokat, amelynek mindenki örülhet, sőt szűkösen, de a demokratikus oldal leválthatja a Fideszt, már ha képesek arra, hogy beálljanak egy táborba. Mi a kormányváltás receptje: szépen sorban!
Néhány szó az adatokról
A teljes népesség körében a Fidesz vezet, őt követi az MSZP, majd néhány százalékkal lemaradva a Jobbik. Pontosabban:
Fidesz 24%
MSZP 13%
Jobbik 10%
DK 3%
LMP 3%
Együtt 1%
MKKP 1%
Momentum 1%
Arányszámait tekintve a teljes ellenzék (most még a Jobbikot is ideértve: 32%, míg a Fidesz 24 százalékon áll. Elsőre ilyenkor szokták bezárni a cikket, mondván szó nincs itt semmiféle kormányváltásról, hiszen a Jobbikkal senki nem fog összefogni. Nos lehet, hogy nem is kell.
Jobbik és a kormányváltás – Messze van, mint Makó Jeruzsálemtől
Nos mindannyian észrevehettük azt az ellentmondást a magyar politikában ami azt mondja: Az MSZP (amely támogatottsága most magasabb mint a Jobbiké) csak összefogásban képes választást nyerni, míg a Jobbik egyedül is képes. Nos az egyik állítás nem igaz és a számok alapján közel sem az, hogy bárki képes lehetne egyedül választást nyerni.
Nos, akkor nézzünk szét a Jobbik környékén? Kivel tud a kisebbik jobboldali párt együttműködni? Hol lehetnek a Jobbik szövetségesei? Hát azok bizony eltűntek, mi több, sose voltak.
Ami az MSZP-nél az összefogás, az a Jobbiknál a kormányzóképesség
Amíg az MSZP-t az összefogás illetve annak a hiánya gyengíti a Jobbiknak egy sokkal, komolyabb problémával kell szembenéznie, mégpedig azzal, hogy a választók nem tartják kormányzóképesnek. A Jobbik 5-6 arcal operál a sajtóban azonban ez nem győzte meg a választókat arról, hogy a Jobbikban lenne potenciálisan oktatási vagy egészségügyi miniszter.
Míg a szocik hendikeppel indulnak, hiszen már többször vezették az országot addig a Jobbik ezen a fronton baromi hiteltelen.
Ez pedig a 2. mínuszpont a szövetségesek hiánya illetve a kormánykompetencia hiánya.
A kormányváltó stratégia
A fent leírtak azért baromi fontosak, mert az összes időközi választásnak az a tapasztalata, hogy az ellenzéki szavazóbázisok mozognak. Számszerűsítve a pártok szavazóinak 40%-a hajlamos átszavazni az esélyesebbnek vélt oldalra.
Ha a Jobbik tartósan lemarad a versenyben 4%-nyi szavazó pártolhat a baloldalhoz. Modellezve
Fidesz: 24%
Baloldali Ellenzék: 21%
Jobbik 6%
LMP 3%
Momentum 1%
Egy kampányban pedig valljuk be őszintén nem olyan nehéz megszerezni a hiányzó 4%-ot. Főleg, hogy a bizonytalanok aránya 40%.
Egyvalami azonban mindenképpen kell ehhez az eredményhez: Közös lista, közös jelöltek, közös program.
Merthogy a koordinált indulás esetén az ellenzéknek minimum 27 választókerületről le kell mondania, amelyek között nem kevés budapesti körzetnek is kell lennie, amely mint tudjuk az ellenzék fellegvára.
A feladvány tehát világos. Közös lista, közös jelöltek, közös program és megnyílik az esély, hogy szűkösen, de meglegyen a kormányváltáshoz kellő tömeg. A kormányellenes hangulat megvan és a váltás a Jobbik nélkül is sikerülhet. Kérdés az ellenzéki pártok belátó képessége.
Botka László egyébként ugyanezt a stratégiát hirdette meg, ami jó jelnek tekinthető… kezdetnek….
+ There are no comments
Add yours