Ripost-címlapról indult, országos botrány lett belőle: egy korábban ismeretlen tiszás önkéntes múltjában pornószínészi munkát találtak, és ez már elég volt ahhoz, hogy a teljes kormánymédia ráugorjon.
Dull Szabolcs, a Telex korábbi főszerkesztője az Ötpontban szerzője reagált a történtekre a Facebookon. Szerinte nem az a kérdés, hogy ki és mikor szerepelt felnőttfilmekben – hanem az, hogy a politikai karaktergyilkosság gépezete elindult.
A volt főszerkesztő öt pontban tette helyre a jelenséget, aminek egy eddig teljesen ismeretlen, párttisztséggel nem rendelkező önkéntes esett áldozatul. A Fidesz-sajtóban vezető tiszásként emlegetett Róka Réka múltja a Ripost szerint „komoly kérdéseket vet fel”, a Tisza szerint viszont nincs is formális pozíciója a pártban. Dull posztja szerint a botrány nem a konkrét szereplőről szól, hanem arról a politikai logikáról, ami most indul be – és amire minden tiszásnak fel kell készülnie.
1. Eddig senki nem ismerte
Dull első pontja szerint az ügy szereplőjét, Róka Rékát korábban alig ismerte bárki, még a politika iránt érdeklődők közül is kevesen hallottak róla. „A Tisza egyik vezetője jól ismert prn-színésznő” – írta a Ripost, miközben sem a „vezetői” státusz, sem az „ismertség” nem igaz. Róka a lapnak azt mondta, nem is érti, miért lenne érdekes bárki számára a múltja. A párt szerint önkéntes segítő volt – ilyen szereplőből sok van, de ez még nem tesz valakit közszereplővé.
2. A fideszesek kárörvendenek, a tiszások legyintenek
A botrányt a kormánypárti tábor örömmel kapta fel, és azonnal a Tisza Párt „alkalmatlanságának” újabb jeleként tálalta. A tiszás oldal viszont legyintett – és inkább a kormány bűneit kezdte emlegetni. Magyar Péter maga is így reagált. Dull szerint érthető, hogy a reakciók pártpreferenciák mentén alakulnak, de érdemes elképzelni, mi történne, ha egy fideszes önkéntes múltjáról derülne ki hasonló.
3. A független média is lehozta – de más logika alapján
Dull külön kitér arra, hogy az ügyet nemcsak a kormánypárti sajtó kapta fel, hanem a független média is. Ilyenkor a szerkesztőségeknek azt kell mérlegelniük, van-e közéleti relevanciája az információnak, vagy csak bulvár. Ebben az esetben Róka nem tölt be közszerepet, nincs gyerekvédelmi arca, nem nyilatkozik politikai ügyekben – vagyis a múltja legfeljebb a bulvár szintjén érdekes.
4. Politikai pozíció híján ügy sincs
Dull hangsúlyozza, hogy Róka Réka nem jelölt, nem szóvivő, nincs hivatalos tisztsége. Ha lenne, más lenne az értelmezés. De így – hogy egy informális önkéntes múltjából próbálnak politikai következtetéseket levonni – legfeljebb néhány napos botrányról van szó. A politikai következmény elenyésző, a szereplő pedig valószínűleg nem kerül pozícióba.
5. Figyelmeztetés a tiszás jelölteknek: ez csak a kezdet
A legfontosabb tanulság Dull szerint az, hogy ez még csak a bemelegítés volt. A Fidesz gépezete megkezdte a múltak feltárását, és a média nem fog habozni, ha személyes vagy kínos történetet talál. A Tisza Párt jelöltjeinek fel kell készülniük arra, hogy a magánélet határai elmosódnak, és lesznek ennél durvább támadások is. A politikai ellenfelek nem mérlegelnek majd, csak célba vesznek.
Dull Szabolcs posztja arra figyelmeztet, hogy a Fidesz–média összjáték most mutatta meg, mire számíthatnak azok, akik belépnek a politika világába – különösen akkor, ha Magyar Péter csapatát erősítik. Az első célpont egy ismeretlen önkéntes volt. A következő már lehet egy jelölt, egy kampányarc vagy egy – eddig csendes – civil. A kérdés: hányan lesznek, akik mindezt vállalják?