Hiába lett egyre kínosabb a jelenléte a politikai porondon, Elon Musk nemhogy távozna, most már saját pártot is alapít: az America Party (Amerika Párt) szombaton hivatalosan is megszületett – legalábbis az X-en, amit korábban Twitterként ismert a világ. A lépés célja nem kevesebb, mint megdönteni az amerikai kétpártrendszert, amit Musk szerint már csak a korrupció és a pazarlás tart egyben.
„Ma megalakul az Amerika Párt, hogy visszaadja a szabadságotokat”
Musk a bejelentést az X-en tette, miután egy július 4-i (Függetlenség napi) szavazásban 1,2 millió emberből 65% támogatta az új párt létrehozását. Az új formáció nevéhez hűen nem republikánus és nem demokrata: saját utat kínál azoknak, akik kiábrándultak a washingtoni politikai elitből – vagy egyszerűen Elon Musknak adnának még egy esélyt, hogy megváltsa a világot, most épp a törvényhozásból.
Musk szerint a kétpártrendszer valójában egypártrendszer:
„Ha arról van szó, hogy csődbe vigyék az országunkat pazarlással és lopással, akkor a demokraták és republikánusok mindig egy oldalon állnak.”
Előbb a demokratákat, aztán Trumpot hagyta ott
Musk politikai vándorlása lassan Netflix-sorozatot érdemel. Egykor a Demokrata Pártot támogatta – egészen addig, míg Joe Biden nem hívta meg egy Fehér Házban tartott autóipari eseményre. (Igen, ennyi elég volt.) Innen fordult jobbra, Trumphoz, akinek kampányát nemcsak pénzzel, hanem médiagépezetével is támogatta. Az X platform gyakorlatilag a republikánus kampányfőhadiszállássá vált.
Aztán jött az elkerülhetetlen: Musk és Trump is egóval dolgozik, így hamar robbant a konfliktus. Musk egy időben azt sugallta, hogy Trump neve szerepel az Epstein-aktákban – amit aztán törölt. Trump erre válaszul Dél-Afrikába küldené vissza Muskot.
A költségvetési törvény volt az utolsó csepp
A fordulat utolsó lökését az adta, hogy a Kongresszus megszavazta Trump nagy adócsökkentő csomagját, amely több mint 3 ezer milliárd dollárral növelné az államadósságot. Musk – aki rendszeresen ostorozza az állami költekezést – ezt a lépést árulásnak nevezte, és megígérte: ha elfogadják a törvényt, saját pártot alapít.
Most, hogy a törvény átment, Musk tartotta a szavát.
Stratégia: bejutni billegő körzetekben
Az America Party célja nem egyből az elnökség vagy a Szenátus többsége. Musk szerint néhány billegő körzetben kell képviselőt juttatni a Kongresszusba – olyan helyekre, ahol egyetlen szavazat is dönthet törvények sorsáról. Innen akarják bénító erejű pozícióba manőverezni magukat: akár mérlegnyelvként, akár politikai zsarolópotenciálként.
És mi van, ha sikerül?
Musk, a világ leggazdagabb embere, saját médiabirodalommal, globális ismertséggel és szektaszerű követőtáborral valódi politikai hatalomra tör. Eddig csak a háttérből, pénzzel és platformmal segítette a jobboldalt – most viszont közvetlenül is részt kér a döntésekből.
Nem kérdés: ha valaki képes lehet megtörni a kétpárti berendezkedést, az talán pont az az ember, aki már autóipart, űripart és globális közbeszédet is átformált. Hogy ez jót vagy rosszat jelent-e Amerikának? Nos, azt majd egy újabb X-szavazás eldönti.