Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:

A Vodafone-részvénycsere ügyben a Budai Központi Kerületi Bíróság hatályon kívül helyezte a rendőrség döntését, amellyel elutasították Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője által év elején tett feljelentést. A bíróság szerint a hatóságok nem végezték el a szükséges vizsgálatokat, és nem derítették fel a 13 milliárd forintos állami vagyonvesztés körülményeit.
13 milliárdos veszteség gyanúja
Az ügy középpontjában az a 2023-as tranzakció áll, amely során a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. – a magyar állam 100%-os tulajdonában álló befektetési társaság – 19,5%-os Vodafone-részesedést cserélt el Yettel- és CETIN-részvényekre. Az akkori értékelés szerint a Vodafone-pakett 128,7 milliárd forintot ért, míg a cserepartnerek részvényeit később 115,8 milliárdért értékesítették. A különbözet alapján 13 milliárd forintos vagyoni hátrány érhette az államot.
Tóth Bertalan feljelentést tett különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával. A rendőrség azonban bűncselekmény hiányára hivatkozva elutasította az eljárást. Az MSZP frakcióvezetőjének jogi képviselője, dr. Czudar Balázs ezt követően felülbírálati indítványt nyújtott be.
A bíróság szerint a nyomozóhatóság csak látszólag vizsgált
A bíróság részletes indoklása szerint a rendőrség nem tett eleget a felderítési kötelezettségének, és „csak látszólag törekedett” a veszteség okainak feltárására. Nem kértek be szerződéseket, értékbecsléseket vagy a döntéshozatalhoz kapcsolódó dokumentumokat, és nem végeztek érdemi nyomozást.
A végzés kiemeli:
„A veszteség okainak feltárására azonban a nyomozás iratai alapján úgy tűnik, hogy a nyomozó hatóság csak látszólag törekedett.”
A bíróság szerint az állami vagyon jelentős csökkenése „önmagában felvetheti a felelős gazdálkodás akár szándékos, akár gondatlan módon való megsértésének gyanúját”, vagyis büntetőeljárás lefolytatása szükséges.
A reptérvásárlás nem magyarázat
A kormányzati kommunikáció azzal indokolta a részvények értékesítését, hogy az azokból származó bevétel a Budapest Airport visszavásárlására kellett. A bíróság szerint ez az érvelés nem megalapozott: semmilyen hivatalos dokumentum nem támasztotta alá az összefüggést, és a reptérügylet időben is jóval később történt.
Felelősöket követel az ellenzék
Tóth Bertalan szerint a rendőrség mulasztása elfogadhatatlan, és azt várja, hogy most már tényleges, érdemi nyomozás induljon:
„Itt az ideje, hogy a rendőrség végre elvégezze a dolgát. Nyomozzon, derítse ki, hogy mi történt, és nevezze meg a felelősöket! A bíróság kimondta: a hatóság eddig csak látszatvizsgálatot végzett, és ez súlyos szégyen.”
Mi várható most?
A bírósági döntés értelmében a nyomozóhatóság nem zárhatja le az ügyet: a tényállás felderítése és a pénzügyi veszteség jogi minősítése nyomozást igényel. A következő lépés az lehet, hogy a hatóság érdemben bekéri az ügyletek részleteit, szakértői értékelést végez, és vizsgálja: történt-e szándékos vagy gondatlan jogsértés a közvagyon kezelésében.

Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:
Facebook Banner

Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

MEGOSZTÁS