Úgy tűnik, Orbán Viktor megkezdi a saját embereinek átpozicionálását: a 24.hu információi szerint Polt Péter legfőbb ügyész lehet az Alkotmánybíróság következő elnöke. Az ügyészségen már tényként kezelik a váltást, és akár már a héten be is jelenthetik Polt jelölését.
A háttér: régóta pletykálnak a távozásáról
Polt Péter távozásáról hónapok óta keringenek pletykák, melyeket csak megerősített az Alaptörvény tavaly év végi módosítása, amely lehetővé tette, hogy a legfőbb ügyészt már ne kizárólag az ügyészek közül válasszák. A lépés egyértelmű politikai hátsó szándékra utal: így Orbánék szabadabban jelölhetnek új, teljes mértékben lojalitásalapú utódot. A jelenlegi parlamenti többség pedig gondoskodhat róla, hogy az új ügyész akár 2034-ig is betonbiztosan ülhesse végig a posztját.
Ki jöhet Polt után?
A legfőbb ügyészi posztra több név is felmerült. Magyar Péter a hétvégén azt állította, hogy Tuzson Bence jelenlegi igazságügyi minisztert szemelték ki utódnak. Az ügyészség és Kocsis Máté ugyan gyorsan cáfoltak, de már másnap elmaradt a kategorikus tagadás: az ügyészség „nem kívánta kommentálni” a híreszteléseket. Hadházy Ákos szerint viszont nem Tuzson, hanem Rétvári Bence lehet a befutó.
Miért most és miért így?
A lépés tökéletesen illeszkedik a Fidesz hatalomkonzerváló stratégiájába: egy lejáratott, de hűséges ember kimenekítése egy kevésbé szem előtt lévő, de kulcsfontosságú pozícióba. Az Alkotmánybíróság elnöke – a nyilvánosság figyelme nélkül – komoly befolyással bírhat a jogállamiság maradék díszleteinek lebontására. Polt számára ez egy nyugdíj előtti puha landolás, Orbán számára pedig egy új, fiatalabb végrehajtó kéz kinevezésének lehetősége az ügyészség élére.
Üres székek az Alkotmánybíróságban
Az Alkotmánybíróság létszáma jelenleg 12 fő, miközben a törvény szerint 15 tagra lenne szükség. Az új elnök kinevezése különösen sürgető, mivel Juhász Imre megbízatása áprilisban lejárt, a korábbi elnök, Sulyok Tamás pedig tavaly óta köztársasági elnök. Május 13-án hallgatják meg az új alkotmánybíró-jelölteket, és a parlament akár már a következő plenáris ülésen dönthet is róluk.
A 69 éves Polt Péter épphogy belefér a 70 év alatti korhatárba, így jogilag nincs akadálya a kinevezésének. Szintén esélyes az alkotmánybírói címre Hende Csaba, akiről nemrég derült ki, hogy a következő választáson már nem indul.
Színfalak mögötti alkuk?
A Fidesz minden korábbinál jobban igyekszik bebetonozni a hatalmát – a hatalmi pozíciók újraosztása nem meglepő, csupán cinikus. Polt Pétert sokan a jogállamiság leépítésének egyik fő szimbólumaként tartják számon, az ügyek következetes eltussolása és a Fidesz érdekeinek kiszolgálása miatt. Áthelyezése egy kevésbé támadható, de kulcsfontosságú intézmény élére olyan, mintha egy rosszul teljesítő vezért „előléptetnének” csak azért, hogy nyugodtabb vizekre evezhessen, miközben továbbra is Orbán érdekeit szolgálja.