Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:

Pont azon a napon, amikor Rogán Antal nevét levették az Egyesült Államok szankciós listájáról, Robert Palladino, az USA budapesti nagykövetségének új ügyvivője határozott üzenetet küldött Orbán Viktor kormányának. Bár a gesztus békülékenynek tűnhetett, a háttérben komoly feltételek és elvárások sejlenek fel az amerikai diplomácia részéről.

Palladino kedden szólalt fel a Central European Summit nevű, zártkörű rendezvényen, amelyet az Alapjogokért Központ és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szervezett. Bár az esemény nem volt nyilvános, a nagykövetség YouTube-csatornáján elérhetővé tették az ügyvivő felszólalását.

Egyértelmű üzenetek Washingtonból

Robert Palladino elmondta: személyesen Marco Rubio külügyminiszter küldte őt Budapestre, hogy világosan közvetítse az új amerikai adminisztráció álláspontját. Az elhangzottak alapján a Trump-kormány nem pusztán szimbolikus jelenlétet kíván Közép-Európában, hanem konkrét politikai, gazdasági és katonai elköteleződést vár el Magyarországtól.

Az amerikai ügyvivő az alábbi pontokban foglalta össze az elvárásokat:

Hadiipari kiadások növelése: az USA szerint az európai országoknak – így Magyarországnak is – a GDP legalább 5 százalékát kellene védelemre fordítaniuk. Ez több mint duplája a jelenlegi magyar hadikiadásoknak.

Energiafüggetlenség amerikai partnerekkel: Palladino szerint Washington elvárja, hogy Magyarország amerikai LNG-gázt vásároljon, valamint amerikai technológián alapuló atomerőműveket (pl. Westinghouse) építsen.

Kereskedelmi egyensúly: az USA szerint elvárható, hogy Magyarország ne exportáljon többet Amerikába, mint amennyit onnan importál – vagyis kiegyensúlyozott kereskedelmet szeretnének.

Továbbra is szankciók Oroszországgal szemben: az amerikai kormány fenntartaná az oroszellenes szankciókat, és újabbakat is bevezetne, ha szükséges – ezzel is nyomást gyakorolva a Kremlre a háború befejezése érdekében.

Kína, mint vörös posztó: Washington kifejezetten ellenzi a kínai high-tech technológiák importját és a kínai–magyar gazdasági kapcsolatok elmélyítését, mivel szerintük ez sértheti a nemzeti szuverenitást.

A demokrácia gyakorlása nem csupán szólam: Palladino J.D. Vance alelnök müncheni beszédére hivatkozva azt mondta: az ellenzéki hangok elnyomása nem egyeztethető össze a demokratikus értékekkel – és ezt még a Trump-kormány sem nézi jó szemmel.

Rogán lekerült – de milyen áron?

A kontroll.hu szerint időzítésében nehéz nem észrevenni az összefüggést Rogán Antal szankciós listáról való eltávolítása és Palladino felszólalása között. A magyar kormány látszólag diplomáciai sikert könyvelhetett el, de úgy tűnik, ez komoly „árajánlattal” érkezett. A Trump-kormány világosan jelezte: a partnerség nem automatikus, és komoly elvárások társulnak hozzá – legyen szó hadi kiadásokról, energiaügyletekről vagy politikai légkörről.

Az új amerikai ügyvivő beszéde így nem csupán diplomáciai formalitás volt, hanem egy kemény, de nyílt feltételrendszer felvázolása. Hogy a magyar kormány mit kezd ezzel a „csomaggal”, az a következő hónapokban válhat igazán világossá – de az biztos, hogy az amerikai fél most már nem csak figyel, de diktálni is akar.


Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:
Facebook Banner

Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

MEGOSZTÁS