Csütörtök este rendkívüli jelenet zajlott le a ferencvárosi önkormányzat közmeghallgatásán, amely azután következett, hogy a kerület lakói tömegesen jelentek meg egy, a lakókörnyezetüket jelentősen érintő beruházás miatt – számolt be közösségi oldalán minderről Torzsa Sándor, a DK-MSZP frakcióvezetője.
A politikus beszámolója szerint az esemény során Baranyi Krisztina polgármester egyik önkormányzati képviselője nem bírta türtőztetni magát, és egy állampolgári véleményre ingerülten odakiabálta:
„Fogja be!”
Az eset nemcsak azért felháborító, mert egy közmeghallgatás épp arra szolgál, hogy a polgárok kifejthessék véleményüket, hanem azért is, mert a megjegyzés következmények nélkül maradt: sem bocsánatkérés, sem felelősségre vonás nem történt.
Az érintett állampolgár csupán egy – egyébként viccesre szánt – kommentárt tett egy sor semmitmondó válasz után, amikor is a polgármester újra csak azt javasolta: forduljanak a kormányhivatalhoz.
A lakók dühösek – és joggal
Az indulatok nem véletlenül szabadultak el. A Márton utca és a Lenhossék utca sarkán egy új, 8 emelet magas épület épül a már meglévő, 4–6 emeletes házak közé, amely teljesen átrendezi a környék arculatát – és napfényét.
Az új építkezés gyakorlatilag teljesen beépíti a telket, az ott élők jelentős része pedig attól tart, hogy kertjeik és lakásaik szinte teljesen árnyékba kerülnek.
A beruházás már februárban zöld utat kapott, amikor az önkormányzat – Baranyi Krisztina előterjesztésére – megállapodást kötött a beruházóval, és örökre szóló szolgalmi jogokat adott az építkezéshez.
Mindezt úgy, hogy az érintett lakókat sem előzetesen nem tájékoztatták, sem véleményüket nem kérték ki.
„Semmit rólunk, nélkülünk”? Nem itt.
A közmeghallgatásra több tucat lakó érkezett, remélve, hogy választ kapnak a kérdéseikre, és hogy végre meghallgatják őket.
Ehelyett lekezelő válaszokat és ingerült hangnemet kaptak. Egy lakó ironikusan meg is jegyezte, hogy irigykedve nézi Józsefvárost, ahol – szemben Ferencvárossal – komolyan veszik a „semmit rólunk, nélkülünk” elvet.
Ez az eset újabb figyelmeztetés arra, hogy a részvételi demokrácia nem merülhet ki abban, hogy a választások után négy évig bármit meg lehet tenni a választók feje felett.
Ha egy önkormányzat nem kíváncsi a lakók véleményére, sőt, elhallgattatja őket, akkor nem csoda, ha a bizalom végleg megrendül.
A kérdés már csak az: ez tényleg az az önkormányzat, amely az emberek érdekeit képviseli? Vagy csak addig számít a véleményük, amíg az nem zavarja a terveket?