A Magyar Szocialista Párt (MSZP) mély aggodalmát fejezi ki a kormány döntése kapcsán, miszerint Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – ennek éles hangon és szakmai alapossággal kidolgozottan hangot is adott az MSZP.
Ez a lépés súlyosan ellentétes hazánk nemzetközi kötelezettségvállalásaival és az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettségével valamint tovább távolítja Magyarországot az Európai Unió alapértékeitől.
A Nemzetközi Büntetőbíróság szerepe és jelentősége
Az ICC létrehozása mérföldkő volt a nemzetközi közösség számára a legsúlyosabb bűncselekmények – mint a népirtás, háborús bűnök és emberiség elleni bűncselekmények – elkövetőinek felelősségre vonásában. Az ilyen bűncselekmények nem ismernek határokat, és az igazságszolgáltatás biztosítása érdekében elengedhetetlen a nemzetközi összefogás.
Folyamatban lévő ügyek és Magyarország felelőssége
Az ICC előtt számos fontos ügy van folyamatban, többek között:
- Ukrajnában elkövetett háborús bűnök: Az ICC vizsgálja azokat a bűncselekményeket, amelyeket az orosz–ukrán háború során követtek el, beleértve a civilek elleni támadásokat és a tömeges deportálásokat. Tavaly az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen az ukrán gyerekek Oroszországba hurcolása miatt. Ha Magyarország kilép az ICC-ből, nem lesz jogi kötelezettsége végrehajtani az ilyen elfogatóparancsokat.
- Embercsempészet és emberkereskedelem a mediterrán térségben: Az ICC nyomozást folytat a líbiai embercsempész-hálózatok ellen, amelyek rendszeresen eladják a menekülteket emberkereskedőknek. Egy 2023-as vizsgálat szerint fegyveres csoportok erőszakkal prostitúcióra kényszerítenek nőket és gyermekeket. A Nemzetközi Büntetőbíróság szerepe kulcsfontosságú ezen bűncselekmények visszaszorításában.
- Háborús bűnök Észak-Oszétiában és Grúziában: Az ICC a 2008-as orosz–grúz háború során elkövetett bűncselekményeket is vizsgálja, beleértve az etnikai tisztogatásokat és civilek elleni támadásokat. Több tízezer grúz kényszerült elhagyni otthonát, mivel oroszbarát milíciák fegyveres erővel űzték el őket.
Magyarország kilépése az ICC-ből azt üzeni a nemzetközi közösségnek, hogy nem kíván részt venni ezen bűncselekmények elleni fellépésben. Ez elfogadhatatlan egy demokratikus jogállamban.
Uniós tagság és jogállamiság
Magyarország az Európai Unió egyetlen tagállamaként döntött az ICC-ből való kilépés mellett, ami tovább növeli elszigeteltségünket az uniós közösségen belül. Ez a lépés negatívan befolyásolhatja az uniós forrásokhoz való hozzáférésünket is, hiszen az EU kiemelt figyelmet fordít a jogállamisági normák betartására.
Magyarország hitelességének romlása
A kilépés aláássa hazánk nemzetközi tekintélyét, hiszen a demokratikus értékeket és a jogállamiságot képviselő államok elvárják, hogy partnereik elkötelezettek legyenek az igazságszolgáltatás iránt.
Ez különösen fontos NATO- és EU-tagként, mivel mindkét szervezet kiemelten kezeli a nemzetközi jog tiszteletben tartását. Magyarország ezzel a lépéssel olyan országok közé sorolja magát, amelyek nem kívánják betartani a nemzetközi igazságszolgáltatás normáit.
Belső jogállamisági aggályok
A kormány döntése összhangban van az elmúlt években megfigyelhető folyamatokkal, melyek során gyengítették az igazságszolgáltatás függetlenségét és csorbították a demokratikus intézményeket. Ez tovább erősíti a jogállamisággal kapcsolatos uniós aggályokat, és növeli a kockázatát annak, hogy Magyarország még több uniós támogatástól essen el.
További elszigetelődés veszélye
A kilépés tovább mélyíti Magyarország elszigeteltségét az EU-n belül, és nehezebbé teheti a gazdasági és politikai együttműködést más tagállamokkal.
Az ICC-ből való kilépés precedenst teremthet arra, hogy a kormány más nemzetközi szervezetekből is kivonuljon, ha azok számonkérik az alapvető jogállami normák betartását. Ez pedig komoly diplomáciai és gazdasági károkat okozhat hazánknak.
Az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettség fontossága
A jogállamiság és az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettség nem választható szét. Nem lehetünk egyszerre a jogállamiság hívei, miközben elutasítjuk a nemzetközi bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonását. A kilépés azt sugallja, hogy a kormány nem tartja fontosnak a legsúlyosabb bűncselekmények elleni fellépést.
Felszólítás a döntés felülvizsgálatára
A Magyar Szocialista Párt felszólítja a kormányt, hogy haladéktalanul vizsgálja felül döntését, és tartsa fenn Magyarország tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságban. Csak így biztosíthatjuk, hogy hazánk továbbra is aktív szereplője maradjon a nemzetközi igazságszolgáltatásnak, és hozzájáruljon a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonásához.