Csak a munkabérre vonatkozik a két- és háromgyerekes anyák jövő évtől életbe lépő adómentessége – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Kossuth rádióban. A korábbi várakozásokkal ellentétben az osztalékbevétel, az árfolyamnyereség és egyéb tőkejövedelmek nem lesznek adómentesek.
Mit ígért Orbán Viktor?
Orbán Viktor miniszterelnök február 22-i évértékelő beszédében jelentette be, hogy teljes életükre szóló adómentességet adnak a két- és háromgyerekes anyáknak. A négy- és többgyerekes nők esetében ezt az intézkedést már 2020-ban bevezették.
A bejelentés alapján a háromgyerekes nők 2024 októberétől, a kétgyerekesek pedig fokozatosan válnak adómentessé az alábbi ütemezés szerint:
- 2026. január 1-től a 40 év alattiak,
- 2027-től a 40–50 év közöttiek,
- 2028-tól az 50–60 év közöttiek,
- 2029-től a 60 év felettiek.
Nem minden jövedelem lesz adómentes
A bejelentés után sokan találgatták, hogy a munkabéren kívüli jövedelmekre is vonatkozik-e az adómentesség, esetleg lehet-e családon belüli pénzügyi trükkökkel élni. Hankó Balázs tisztázta, hogy az intézkedés csak a munkabérekre vonatkozik, így a vállalkozásokból származó osztalék, az árfolyamnyereség és más befektetések nem élveznek kedvezményt.
Mekkora hatása lesz ennek a költségvetésre?
A két- és háromgyerekes anyák szja-mentessége körülbelül 1300 milliárd forintos kiesést jelent a költségvetés számára. Ez hatalmas összeg, amelyet sokan úgy vélik, más formában hatékonyabban lehetne felhasználni a családok támogatására. Bár a kormány az intézkedést a gyermekvállalás ösztönzésével indokolja, a valódi hatása még kérdéses marad.