A magyar társadalomban egyre égetőbb problémává válik a modern adósrabszolgaság jelensége, amelyben bankok, végrehajtók és követeléskezelők tartják függőségben a családok százezreit. Az Országgyűlésben Arató Gergely, a Demokratikus Koalíció képviselője élesen bírálta a kormányt, amiért tétlenül szemléli ezt a helyzetet, sőt, szerinte kifejezetten a pénzügyi szektor érdekeit képviseli az állampolgárokkal szemben.
Egyoldalú szerződések és kilátástalan helyzetek
Arató szerint a bankok olyan egyoldalú szerződéseket kötnek az ügyfelekkel, amelyek kizárólag a pénzintézetek érdekeit védik. Ezt a gyakorlatot a kormány nemhogy nem szabályozza, hanem aktívan fenntartja. Példaként hozta fel a babaváró hitel ügyét, ahol számos esetben előfordult, hogy egy szülő halála után a család képtelen volt tovább fizetni a törlesztőt, mégis az egész hitelösszeget visszakövetelték tőlük.
A képviselő szerint a jelenlegi helyzet legnagyobb vesztesei az egyszerű magyar emberek, akik az eladósodottság és a végrehajtási rendszer miatt folyamatos bizonytalanságban élnek. A követeléskezelők és végrehajtók elsődleges célja nem az adósságok méltányos kezelése, hanem a lehető legnagyobb profit kinyerése az adósokból – állítja Arató.
A Fidesz-kormány a pénzügyi szektor oldalán áll
Arató szerint Orbán Viktor és kormánya nem a magyar emberek érdekeit képviseli, hanem a bankok és a végrehajtói maffia oldalán áll. Felhívta a figyelmet arra, hogy a miniszterelnök egy korábbi nyilatkozatában elismerte, hogy több politikai nyomás is érkezett az állami végrehajtás bevezetésére, de ő ezt nem tartja jó megoldásnak. A DK szerint viszont egyértelműen szükség lenne erre, hiszen a végrehajtások jelenlegi rendszere átláthatatlan és kizárólag a pénzügyi szektor érdekeit szolgálja.
A DK javaslata a bankok és adósok közötti egyensúlyért
A Demokratikus Koalíció szerint a helyzet sürgős beavatkozást igényel. A párt egy olyan törvényjavaslatot dolgoz ki, amely:
- véget vetne a tisztességtelen banki szerződéseknek,
- szabályozná a követeléskezelők működését,
- garantálná az adósok jogait és védelmét,
- megszüntetné a végrehajtók profitorientált működését,
- korlátozná a követeléskezelők átláthatatlan díjait és eljárásait.
A DK a javaslatot társadalmi egyeztetésre bocsátja, hogy végre az állampolgárok érdekei is érvényesülhessenek egy olyan rendszerben, amely jelenleg csak a bankok és pénzügyi csoportok számára jelent biztosítékot. Arató Gergely szerint a kérdés most az, hogy a kormánypárt hajlandó-e érdemben foglalkozni ezzel a problémával, vagy továbbra is kiszolgáltatott helyzetben tartja a magyar családokat.