Szijjártó Péter ismét hozta a formáját, és Facebook-posztjában sikerült Donald Trumpot a béke angyalaként beállítania. A magyar külügyminiszter szerint az elmúlt három év legnagyszerűbb pillanata az volt, hogy Trump „kiállt a béke mellett.” Nem tudni, hogy Szijjártó ezt komolyan gondolta-e, vagy már annyira elvesztette a kapcsolatát a valósággal, hogy egy volt amerikai elnök PR-mondatai számára már egyenesen megváltásként hatnak.
A valóság kontra Szijjártó-féle mesevilág
Szijjártó megállapítja, hogy „minden eddiginél világosabbá vált, ki akar békét és ki háborút”. Nyilvánvalóan ezt úgy kell érteni, hogy aki nem áll be kritikátlanul az orosz érdekek mögé, az háborúpárti, aki pedig Trumpot élteti, az a béke hírnöke. Egészen zseniális logika, igaz? A világpolitikai folyamatokat a magyar kormány külügyminisztere továbbra is egy óvodai szintű mesekönyvből próbálja értelmezni.
A valóság ezzel szemben az, hogy Trump nem tett mást, mint amit mindig is: PR-fogásként eljátszotta a nagy béketeremtőt, miközben éppen az ő elnöksége alatt kezdődött meg az amerikai külpolitika kaotikus leépítése. Az, hogy Szijjártó ezt az „eddigi legnagyszerűbb pillanatként” emlegeti, mutatja, mennyire alacsonyak az elvárásai – vagy inkább mennyire képes alákúszni a saját politikai vezérének.
Trump és az oroszok: barátok vagy ellenségek?
A magyar diplomácia vezetője azt is reméli, hogy Trump sikerre viszi az amerikai-orosz tárgyalásokat. Mintha az egykori elnöknek bármi érdemi szerepe lenne jelenleg a nemzetközi diplomáciában. Persze érthető, hogy a magyar kormány abban bízik, hogy Trump visszatérése esetén újra szabad kezet ad Putyinnak, hiszen az orosz befolyás erősödése eddig is remekül passzolt Orbán Viktor hatalmi játszmájához.
Eközben Washingtonban is zajlottak az események. A Trump-Zelenszkij találkozó feszült hangulatban zajlott, ahol az amerikai exelnök gúnyosan beszólt az ukrán vezetőnek az öltözetére, és végig úgy kezelte őt, mintha az USA szívességet tenne Ukrajnának, nem pedig egy stratégiai szövetségest támogatna. Trump „középen álló” kijelentése világossá tette, hogy számára a háború egy politikai játszma, nem pedig emberi sorsok millióit befolyásoló tragédia. JD Vance alelnök és Trump is nyíltan kritizálta Zelenszkijt, ami azt jelzi, hogy az amerikai politikában továbbra is megosztó kérdés Ukrajna támogatása.
Eközben Trump azt is bejelentette, hogy az USA továbbra is küld fegyvereket Ukrajnának, de reméli, hogy erre már nem lesz szükség. Ez a kijelentés teljesen ellentmond Szijjártó narratívájának, miszerint Trump egyértelműen a béke bajnoka lenne. Ha valóban így lenne, akkor nem további fegyverszállításokról beszélnének, hanem konkrét békefeltételekről.
A külpolitikai inkompetencia újabb példája
Szijjártó Péter újabb Facebook-bejegyzése nem okozott különösebb meglepetést: ismét sikerült kritikátlanul istenítenie egy olyan politikust, aki saját érdekén kívül semmilyen más ügyet nem szolgál. A magyar külügyminiszter évek óta a diplomáciai hozzáértés teljes hiányát bizonyítja, és most sem tett másként. Trumpnak békepárti hőst faragni nemcsak röhejes, de egyenesen veszélyes is, hiszen ez azt jelenti, hogy a magyar külpolitika továbbra is egy párhuzamos univerzumban él, ahol a valóság csak egy zavaró tényező, amit igyekeznek minél jobban figyelmen kívül hagyni.