Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke Facebook-posztjában ismét kemény kritikát fogalmazott meg Orbán Viktor és kormánya ellen, visszautalva a 2011-es évértékelő beszédére, amelyben már akkor kijelentette: „Vége a harmadik magyar köztársaságnak!” A volt miniszterelnök szerint azóta sem változott a helyzet, sőt, mára még inkább beigazolódtak az akkori félelmei.
A jogállam felszámolása lépésről lépésre
Gyurcsány szerint már 2011-ben világosan látszott, hogy Orbán Viktor számára a jogállam és a tisztességes kormányzás ellenség, mert ezek akadályozzák abban, hogy a „hatalmasokkal közösen” egy olyan rendszert építsen ki, amely kisemmizi és ellehetetleníti a magyar embereket. Az elmúlt években pedig az ellenzéki politikus szerint mindez még látványosabbá vált.
„Pedig hol voltunk még akkor a teljes magyar felsőoktatás, a tudományos élet elfoglalásától, a Népszabadság bezárásától, az Origo vagy a TV2 beszántásától” – emlékeztetett posztjában a DK elnöke. Véleménye szerint Orbán az önkényuralmi rendszerét 2011-ben még csak építette, de mára már „be is betonozta.”
A szabadság és a jogállam védelmében
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy a jogállam és a szabad, európai Magyarország melletti kiállás soha nem lehet alku tárgya. „Ezek tisztelete nem alku, nem divat kérdése” – írta, hozzátéve, hogy a baloldali politika vállalása sem lehet az.
„Mi ehhez még hozzátesszük azt is, hogy baloldalinak lenni sem divat kérdése, főleg nem ma, amikor a hatalmasok uralma még fojtogatóbb, mint korábban!” – fogalmazott.
Évértékelő beszéd vasárnap
Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy vasárnap 10 órától tartja 21. évértékelő beszédét, amelyet a Facebook-oldalán lehet majd követni. A beszédben várhatóan részletesebben kifejti majd gondolatait az Orbán-rendszer elmúlt éveiről és a jelenlegi politikai helyzetről.
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint 14 évvel ezelőtt joggal féltették a magyar demokráciát, és ma is meg kell védeni azt mindazokkal szemben, akik a hatalmat kizárólag saját érdekeik szerint kívánják fenntartani. A vasárnapi beszéd így várhatóan nemcsak múltbeli eseményeket fog értékelni, hanem a jövő kihívásaira is választ keres majd.