Gyurcsány Ferenc, korábbi miniszterelnök éles hangvételű bejegyzésben kommentálta Novák Katalin köztársasági elnök lemondását, amely éppen Göncz Árpád születésnapjára esett. Az ellenzéki politikus szerint a nap nem csupán egy politikai esemény, hanem egy „igazi politikai dráma”, amely két, egymással éles kontrasztban álló karaktert helyez egymás mellé a történelem lapjain.
„A hős és az üres ripacs”
Gyurcsány szerint Göncz Árpád és Novák Katalin nem pusztán két különböző politikai tábor képviselője, hanem két teljesen eltérő emberi minőség megtestesítője.
„A demokratikus magyar történelem államférfija és a pártjelvényt a párthűség jeleként a fülcimpájában lóbáló politikai parvenü távoli érintkezése a nap, február 10.” – írta bejegyzésében.
Míg Göncz Árpádot az „ember, aki azokat kívánta szolgálni, akiknek szolgálójuk nincsen” jelzővel illette, addig Novák Katalint egy pazarló, hatalomhoz hű vezetőként festette le, aki luxusköltéseivel és erkölcsi bukásával vonul be a történelembe.
Kegyelmi botrány: a „bűn elnöke”
A Demokratikus Koalíció elnöke bejegyzésében egyértelműen Novák Katalin kegyelmi botrányára utalt, amely végül az államfő bukásához vezetett. A volt miniszterelnök szerint nem csupán politikai, hanem emberi értelemben is súlyos bűnt követett el azzal, hogy egy pedofil ügyben érintett személynek adott kegyelmet.
„Az egyik a nagyszerűséget kereste, nyilván nem hibátlanul, a másik a bűn elnöke volt politikai, és mint kiderült, emberi értelemben egyaránt.”
Gyurcsány szerint Novák nemcsak megbukott, de olyan mértékű erkölcsi válságot hagy maga után, amit a társadalom csak felejteni szeretne. „Mocskot és tanulságot hagyva elmúlt. Felejteni szeretnénk. Gazdájával együtt.”
A Fidesz felelőssége
Bár Gyurcsány a bejegyzésében nem nevesíti Orbán Viktort, az üzenet egyértelmű: szerinte a köztársasági elnök nem önálló szereplőként bukott meg, hanem a Fidesz rendszerének részeként.
A kegyelmi botrány kapcsán az ellenzék hónapok óta követeli, hogy derüljön ki: tudott-e Orbán Viktor előzetesen a döntésről. A miniszterelnök eddig nem adott egyértelmű választ erre a kérdésre, a Fidesz kommunikációja pedig láthatóan próbálja a lehető leggyorsabban lezárni az ügyet.
Gyurcsány azonban úgy látja, hogy Novák Katalin bukása nem önmagában álló eset, hanem a Fidesz politikai kultúrájának része. Bejegyzése szerint nemcsak a volt köztársasági elnököt, hanem az őt támogató politikai rendszert is felejteni kellene.
Politikai dráma egyetlen napon
Gyurcsány Ferenc posztja egyértelműen egy politikai narratíva építésének része: Göncz Árpád és Novák Katalin párhuzamba állításával megrajzolja a „jó és rossz” politikai figurák közötti éles kontrasztot.
Február 10. így nemcsak Göncz Árpád születésnapja, hanem Novák Katalin bukásának napja is lett, amit Gyurcsány egy nagyobb politikai tanulság részeként értelmez: a demokrácia és a hatalommal való visszaélés örök harcaként.
A kérdés csak az, hogy Novák lemondásával valóban lezárul-e a kegyelmi botrány, vagy a Fidesz további magyarázatra kényszerül a következő hetekben.