Az MSZP Jóléti Magyarország Tagozata, a Nőtagozata és a Nyugdíjas Tagozata konferenciát szervezett „kEGYelem, Kegyelmi ügy – Egy év távlatából” címmel, hogy az egy évvel ezelőtt kirobbant kegyelmi botrány következményeit és tanulságait elemezzék. A rendezvényen szakértők és politikai szereplők vitatták meg a gyermekvédelem helyzetét és az állam felelősségét.
A konferencia célja és megnyitója
Gergely József, az MSZP Nyugdíjas Tagozatának elnöke nyitotta meg a konferenciát, kiemelve, hogy a cél a kegyelmi botrány mélyebb megértése és annak vizsgálata, hogyan lehetne elkerülni hasonló eseteket a jövőben. Köszöntőt mondott dr. Gurmai Zita, országgyűlési képviselő, az MSZP Nőtagozatának elnöke, míg a zárszót Harangozó Gábor mondta.
Gyermekvédelem a fókuszban
Dr. Gurmai Zita kiemelte, hogy a gyermekvédelem az elmúlt egy évben nagyobb figyelmet kapott, mint a rendszerváltás óta bármikor, azonban a figyelem negatív eseményekből fakadt. A Civil Gyermekjogi Koalíció több javaslatot is tett a gyermekvédelmi rendszer reformjára, de a kormány nem tett érdemi lépéseket: a gyermekvédelmi dolgozók bére, az intézményi körülmények és a jelzőrendszer továbbra sem javult.
Az MSZP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett, hogy 12 kérdést intéztek a minisztériumokhoz a gyermekvédelmi reformokkal kapcsolatban, de érdemi válasz nem érkezett. A párt több törvénymódosító javaslatot is benyújtott, amelyek a gyermekvédelmi rendszer megerősítésére és a büntetések szigorítására irányultak.
Szakértői meglátások a gyermekvédelemről
Dr. Herczog Mária, az ENSZ gyermekjogi szakértője online jelentkezett be New York-ból. Elmondta, hogy a magyar gyermekvédelmi törvény korszerű és alkalmazható, de a sok módosítás inkább rontott rajta. A gyermekek helyzetéről kevés adat áll rendelkezésre, a KSH nem közöl releváns statisztikákat, ami megnehezíti a problémák kezelését. A gyermekvédelmi dolgozók helyzete pedig tovább romlott: a fluktuáció magas, a megbecsültség pedig alacsony.
A szakértő kitért arra is, hogy a kormány kommunikációja összemossa a pedofíliát a homoszexualitással, ami szakmailag tarthatatlan. Továbbá felhívta a figyelmet az állami gondozásban élő gyermekek elhanyagolására és az eltűnt gyermekek problémájára – jelenleg közel 1000 gyermek van állandó szökésben.
Az egyház és a kegyelmi ügy
Dr. Perintfalvi Rita katolikus teológus, a Grazi Egyetem tanára az egyház és a kegyelmi ügy összefüggéseiről beszélt. Rámutatott, hogy a kormány és az egyház összefonódása hogyan erősítette a nacionalista és vallási retorikát, valamint hogy a Fidesz miként használja a vallást politikai eszközként kirekesztésre. Szerinte a gyermekek elleni visszaélések egyházi szintű eltussolása súlyos probléma, és a társadalomnak fel kellene ismernie, hogy a pedofil elkövetők sokszor karizmatikus, vonzó személyek, akiket nehéz felismerni.
A gyermekotthonok helyzete és a kormány mulasztásai
Milánovics Danica szociális munkás-mentor személyes kötődése révén beszélt a bicskei gyermekotthon ügyéről és az ott történt visszaélésekről. Hangsúlyozta, hogy a kormány lényegében nem tett érdemi lépéseket a rendszer javítására, sőt, a megfélemlítő intézkedések még inkább rontották a gyermekvédelmi szakemberek helyzetét. A szakember szerint a nevelőszülői hálózat fejlesztése, az intézményi feltételek javítása és a gyermekvédelmi dolgozók megfelelő képzése lenne a megoldás.
Politikai következtetések és a konferencia tanulságai
Korózs Lajos szociológus, az MSZP elnökhelyettese záróbeszédében kiemelte, hogy a kegyelmi botrány nem felejthető el, és a kormánynak vállalnia kell a felelősséget. Hangsúlyozta, hogy a Fidesz-kormány figyelmen kívül hagyta a gyermekvédelmi szakmai szervezetek javaslatait, és semmit nem hajtott végre a Gyermekjogi Civil Koalíció által kidolgozott 12 pontos javaslatcsomagból.
A konferencia során szakértők és politikai szereplők egyértelmű következtetésre jutottak: a gyermekvédelem reformjára azonnali szükség van, és az elmúlt egy évben a kormány mulasztásai csak tovább mélyítették a problémákat. A rendezvény célja az volt, hogy rámutasson a hiányosságokra, és megoldásokat kínáljon a jövőre nézve.