Majka legújabb videoklipje, a „Csurran, cseppen” című dalhoz készült alkotás nem csupán egy zenei projekt, hanem egy éles társadalomkritika is. A péntek este bemutatott videó egy fiktív, mélyen korrupt ország, Bindzsisztán állami működését mutatja be, amelyben sokan Magyarország politikai rendszerére vonatkozó áthallásokat fedeznek fel.
Orbán-paródia?
A klipben Majka maga alakítja Bindzsisztán miniszterelnökét, Pandúr Pjetrót, akit korrupciós vádak, zárt médiaelérés és egy haveri hálózat fémjelez. A karakter és annak cselekedetei könnyen értelmezhetők Orbán Viktor politikájára tett utalásokként. Több konkrét párhuzam is felfedezhető:
- Pandúr Pjetró „nyolc év regnálás alatt” nem adott interjút, ami az Orbán-kormány korlátozott sajtóelérésére utalhat.
- A „Ruszkik haza!” szlogen a Fidesz korai retorikáját idézi.
- A karakter szemét egy tüntetésen kilövik, ami párhuzamba állítható a 2006-os eseményekkel.
- A dalszöveg egyik sora – „Nagyobbak lettünk, mint egy gyülekezet, csak szidnom kellett a melegeket” – élesen utalhat a kormány melegellenes politikájára.
Egy korrupcióval átitatott rendszer
A videóban Bindzsisztán mindennapjait a „pénz, pénz, pénzecske” uralja. A miniszterelnök körül korrupciós ügyekkel terhelt figurák mozognak, akiknek hatalma a klientúra-hálózaton alapul. A közbeszerzések ismerősen átláthatatlan rendszerben működnek, és a választások előtt a cigány közösségeket politikai célokra használják ki.
A videó végén a fikciós ország egyik szereplője tragikus hirtelenséggel kizuhan egy kórház ablakán. Ez sokak szerint egyértelmű utalás a Magyarországon történt, hasonló rejtélyes esetekre.
Kormánykritika vagy provokáció?
Bár a klip nem nevezi meg konkrétan Magyarországot, a jelenetek, karakterek és a dalszöveg egyértelműen áthallásosak. Majka ezzel a videóval mintha végleg szakítani akarna azzal a képpel, hogy kormányközeli szereplő lenne – ez a vád korábban Szijjártó Péterrel való közös szereplése miatt is felmerült.
Nem az első eset
Majka már korábban is foglalkozott rendszerkritikus témákkal. A Molnár Tamással közösen készített „Azt beszélik a városban” című dal is politikai és társadalmi kritikát fogalmazott meg, és hasonlóan hatalmas közönségsikert aratott. A „Csurran, cseppen” premierje után másfél nappal már több mint egymillió megtekintést ért el.
Erőteljes társadalmi visszhang
A klip megjelenése óta élénk vitákat generál a közösségi médiában. Egyesek Majka bátor kiállását méltatják, míg mások megkérdőjelezik a rapper hitelességét a politikai kritikák terén. A kritikusok szerint Majka eddigi pályafutása során nem mutatott következetes ellenzéki attitűdöt, és politikai közeledése opportunista lépés is lehet.
Egy biztos: a „Csurran, cseppen” üzenete világos. Bindzsisztán története figyelmeztetésként szolgál arra, hogy a hatalomvágy és a korrupció bármilyen rendszert átszőhet.