A Fidesz minisztere kegyet gyakorolt, legalábbis szavai szerint. Erről nekem az a régi vicc jutott eszembe, amikor Lenin elvtárs visszadobta a gyerekeknek a labdát, pedig közéjük is lövethetett volna.
December utolsó napjaiban került reflektorfénybe az az eset, amikor a Magyar Kétfarkú Kutya Párt egyik aktivistája felfestette az útra, merre található Lázár János kastélya. Az akció nem maradt következmények nélkül: a Promenád24 portál válaszként közzétette az aktivista lakcímét, ami újabb vitákat gerjesztett. Az esetről most az építési és közlekedési miniszter, Lázár János nyilatkozott a Blikknek, kitérve a politikai aktivizmus és a munkahelyi etikai szabályok közötti összefüggésekre.
Etikai kérdések és a politikai aktivizmus határai
Lázár János szerint a politikai aktivizmus azon formája, amelyet a MÁV-csoport egyik munkavállalója gyakorolt, összeegyeztethetetlen a vállalat etikai szabályaival és évtizedes gyakorlatával. Hangsúlyozta, hogy az ilyen viselkedés megalapozhatta volna az érintett azonnali elbocsátását is.
„Külön, határozott kérésem volt, hogy ez ne történjen meg. Ugyanakkor azt is kérem és elvárom, hogy valaki csak a politikai szimpátiája vagy aktivizmusa miatt ne akadályozza a cég munkáját” – fogalmazott a miniszter.
A politikai véleménynyilvánítás határai
Lázár szerint a véleménynyilvánítás szabadsága fontos érték, de ennek világos határokat kell szabni. Úgy véli, hogy a közszolgáltatás, különösen a MÁV esetében, nem lehet politikai csatározások terepe. Az utasok érdekeit helyezte előtérbe:
„Az utasok lehető legjobb minőségben történő kiszolgálását politikai érdekből vagy céllal senki sem gátolhatja.”
A MÁV szolgáltatásai még mindig problémásak
A miniszter szavai ugyanakkor kissé ironikusnak hatnak a vasúti szolgáltatások jelenlegi helyzetét figyelembe véve. Karácsony előtt és az év elején is jelentős fennakadások voltak a vasúti közlekedésben. Az utasoknak hosszú listákon kellett nyomon követniük azokat a járatokat, amelyek nem indultak el, vagy csak komoly késéssel érkeztek.
Az eset rávilágít a politikai aktivizmus, a munkahelyi etika és a közszolgáltatások minősége közötti feszültségekre. A kérdés, hogy miként lehet az egyéni véleménynyilvánítás szabadságát és a közérdek védelmét egyensúlyban tartani, továbbra is aktuális marad.