Gyászol az ország: Újabb megrázó hírt kaptunk

Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:

2025. január 2-án, 103 éves korában elhunyt Keleti Ágnes, a Nemzet sportolója, Budapest díszpolgára, és a világ legidősebb olimpiai bajnoka. Az ötszörös olimpiai aranyérmes, tíz olimpiai éremmel rendelkező, világbajnok és negyvenhatszoros magyar bajnok tornászt a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Tornaszövetség saját halottjának tekinti.

Keleti Ágnes élete nemcsak a sportban, hanem a huszadik század viharos történelmében is egyedülálló volt. Egy olyan korban nőtt fel, amikor a zsidó származása miatt nemcsak a sportkarrierjétől, hanem az életétől is megfoszthatták volna. Apját Auschwitzban vesztette el, ő maga hamis iratokkal élte túl a holokausztot, és Juhász Piroska néven vészelte át a háborút.

A viharos kezdetek

Keleti Ágnes 1921. január 9-én született Klein Ágnesként egy jómódú polgári családban Budapesten. Apja, Klein Ferenc húsnagykereskedőként dolgozott, ám a családi harmóniát megtörte a zsidóüldözés és a holokauszt tragédiája. A fiatal Ágnes már gyermekként beleszeretett a tornába, orvosi tanácsra kezdett sportolni, hogy erősítse a tüdejét. A torna iránti szenvedélye azonban nem múlt el, és tehetsége hamar utat tört.

A második világháború idején megfosztották a sportolás jogától, de a háború után visszatért, és nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is tarolt. 1947-ben megnyerte az országos bajnokságot, majd a Balkán-bajnokságon négy aranyérmet szerzett.

Olimpiai sikerek és kiteljesedés

Keleti Ágnes karrierjét két olimpia fémjelezte. Az 1952-es helsinki olimpián talajtorna aranyérmet szerzett, összesen négy érmet nyert, majd 1956-ban Melbourne-ben négy olimpiai aranyérmet és két ezüstöt szerzett. Tíz olimpiai érme a mai napig páratlan teljesítmény a magyar sport történetében.

Melbourne után azonban élete új irányt vett. A forradalom leverése és a kommunizmus kiábrándító valósága miatt nem tért vissza Magyarországra, hanem Izraelben telepedett le, ahol a tornasport alapjait rakta le. Második férjével, Bíró Róberttel két fia született, és élete új értelmet nyert.

Hazatérés és örökség

A rendszerváltás után Keleti Ágnes egyre gyakrabban látogatott haza, végül Budapestre költözött. Élete végéig aktív maradt, és szellemi frissessége mellett éleslátásával és humorával is lenyűgözte az embereket. 2022-ben készült róla dokumentumfilm Aki legyőzte az időt címmel, amely méltó módon tisztelgett élete és munkássága előtt.

Keleti Ágnes életével és pályafutásával örökre beírta magát nemcsak a magyar sport, hanem a világ történetébe is. Egyedi életútja, hihetetlen akaratereje és példamutató kitartása generációk számára jelent inspirációt.

Nyugodjék békében, Keleti Ágnes!


Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:
Facebook Banner
Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!