A Kormányzati Tájékoztatási Hivatal január 1-jén közleményt adott ki, amely nemcsak a politikai helyzetet, hanem a választások tisztaságát is kérdőjelek elé állította. Az indulatokat Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének újévi beszéde szította, amelyben előrehozott választásokat sürgetett.
A Fidesz villámgyors reakciója és a költségvetésben megbúvó „választási informatikai fejlesztések” tétel újabb gyanút ébresztett: vajon tényleg tisztességes választásra készül a kormánypárt?
Miért van szükség titkos fejlesztésekre?
A Kormányzati Tájékoztatási Hivatal szerint a költségvetésben feltüntetett tétel az informatikai rendszer fejlesztését szolgálja, ami a 2026-os választások lebonyolításához szükséges. De ha ez valóban így van, miért nem tájékoztatták erről a nyilvánosságot? Egy ilyen fejlesztés minden politikai szereplőt érint, és alapvető elvárás lenne, hogy az átláthatóság jegyében tájékoztassák az induló pártokat és a választókat.
Az informatikai rendszer működtetése nem lehet „édes titok.” Különösen egy olyan országban, ahol az elmúlt években a választások tisztaságával kapcsolatban folyamatosan aggályok merültek fel. Ha a Fidesz el akar valamit rejteni, az okkal történik – de vajon milyen célt szolgálhat a titkolózás?
Előrehozott választás vagy manipuláció?
Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt vezetője már korábban rámutatott arra, hogy a költségvetésben feltüntetett választási tétel előrehozott választás lehetőségére utalhat. A kormány ezt következetesen cáfolja, és a hivatalos álláspont szerint a következő választás a rendes időben, 2026-ban lesz. De miért lenne érdemes a Fidesznek előrehozni a választásokat?
A Tisza Párt egyre nagyobb lendülettel próbál belépni a politikai térbe, ám egy előrehozott választás esetén valószínűleg nem állna készen az egyéni körzetekben való hatékony szereplésre. Ez a Fidesz számára stratégiai előnyt jelentene. Emellett a kormánypárt már bizonyította, hogy az Alaptörvényt kedve szerint formálja – egy előrehozott választás politikai akadályai tehát könnyedén elháríthatók lennének.
Mit tehet az ellenzék?
A legnagyobb probléma az átláthatóság hiánya. Az ellenzék feladata, hogy rákényszerítse a kormányt a pontos válaszokra. Milyen informatikai fejlesztésről van szó? Hogyan biztosítják, hogy ezek az intézkedések ne a manipuláció eszközei legyenek? Az ellenzéki pártoknak nemcsak joguk, de kötelességük is ott lenni a fejlesztések során, hogy felügyeljék a folyamatokat.
A jelenlegi helyzetben a legrosszabb, amit az ellenzék tehet, az a passzivitás. Ha nem kérik számon a kormányt, és nem vizsgálják meg alaposan a választási rendszert, a 2026-os (vagy egy esetleges előrehozott) választások legitimitása komolyan sérülhet.
Tisztázatlan jövő
A Kormányzati Tájékoztatási Hivatal közleménye nem oszlatta el a kételyeket, hanem újabb kérdéseket vetett fel. Az informatikai rendszer fejlesztésére vonatkozó titkolózás, a költségvetési tétel rejtélye és a Fidesz politikai mozgásai mind arra utalnak, hogy valami készül – csak azt nem tudni, pontosan mi. A választók tiszta választásokat érdemelnek, és minden lépés, amely ennek ellentmond, veszélyezteti a demokrácia hitelességét.