2025-ben Magyarországon megszűnik a különleges gazdasági övezetek rendszere, miután az Országgyűlés által kedden elfogadott törvényt péntek este kihirdették. Az első ilyen lépésént már meg is jelent a kormányrendelet a paksi különleges gazdasági övezet megszüntetéséről. Ez a döntés azt jelenti, hogy minden, amit korábban Tolna Vármegye Önkormányzata felügyelt, visszakerül Paks városának tulajdonába.
Gyors fordulat a paksi ügyben
A paksi gazdasági övezet 2024 augusztusában került megyei hatáskörbe, miután a város ellenzéki polgármestert választott. Heringes Anita, az MSZP által támogatott polgármester szerint a döntés politikai alapú volt, amely a város szankcionálására irányult. A mostani gyors visszavonuló oka Tolna megyében zajló időközi országgyűlési választás lehet, ahol a kormánypárt számára a gazdasági övezet miatt hozott döntés politikai költséget jelenthetett.
Tiltakozások és ellenzéki siker
Paks városában a gazdasági övezet kialakítása ellen több tümntetés is zajlott. A legnagyobb demonstráción mintegy kétezer ember vett részt, ami a város lakosságának több mint tíz százalékát teszi ki. Az atomerőmű, amely a megye legnagyobb foglalkoztatója, korábban Tolna Megye Önkormányzatához került. Az iparűzési adó elvétele évente több milliárd forintos kiesést jelentett Paks számára, amely veszélyeztette a város szociális és infrastrukturális működését.
A különleges gazdasági övezetek rendszere 2020-ban jött létre, amikor a kormány először a gödi Samsung akkumulátorgyár adóbevételeit csatornázta át megyei szintre. A paksi esetben a gazdasági övezetet 2024. júliusában hozták létre, két hónappal azután, hogy Heringes Anita legyőzte a fideszes Szabó Pétert az önkormányzati választáson.
Helyreállt az önkormányzati rend Pakson
A most kihirdetett rendelet alapján a paksi képviselő-testület, a polgármester és a jegyző visszakapta hatásköreit. Az iparűzési adóból származó bevételek ismét Paks városához kerülnek, kivéve azokat az összegeket, amelyeket már elölegeztek vagy pályázatok fedezetére felhasználtak.
Heringes Anita polgármester szerint ez a döntés fontos lépés Paks önálló gazdasági tervezése szempontjából. A város számára kulcsfontosságú, hogy az iparűzési adók visszakerüljenek, mivel ezek biztosítják a stabil helyi fejlesztéseket és szolgáltatásokat.
Politikai visszhangok és következmények
A különleges gazdasági övezetek megszüntetése országos szinten is átalakításokat hozhat. A gödi és iváncai példák rámutattak arra, hogy a kormány döntései gyakran politikai indításúak voltak, ami hosszútávon gyengítheti a kormány helyi támogatottságát.
Paks esetében a visszavonás talán egyfajta politikai kárcsökkentési stratégia, de a város lakói és vezetése által kiharcolt eredmény az ellenzék sikerét is szimbolizálja. „Paks nélkül nincs Paks II.,” fogalmazott a polgármester, utalva arra, hogy a helyi támogatás elengedhetetlen a nemzeti szinten kiemelt projektek sikeréhez.
A gazdasági övezetek rendszere megszűnik, de kérdéses, hogy a kormány átalakítási tervei milyen hatással lesznek a helyi közéletre és gazdaságra. A példa azonban megmutatta, hogy a helyi közösség érdekeinek erős képviselete képes lehet valódi változásokat elérni.