A Fővárosi Közgyűlés elfogadta Budapest 2025-ös költségvetését, amelyet Karácsony Gergely főpolgármester „az önrendelkezés költségvetésének” nevezett. A főpolgármesteri előterjesztést az ellenzéki frakciók, Vitézy Dávid frakciója és a Tisza Párt támogatta, egyedül a Fidesz frakció szavazott ellene. A szavazást több fontos kérdés árnyékolta be, köztük a kormány által kirótt szolidaritási adó és a Rákosrendezőre tervezett „mini-Dubai” beruházás.
Szolidaritási adó: vita a fizetési kötelezettségről
A 2025-ös költségvetés egyik legfőbb kérdése a kormány által kirótt 89 milliárd forintos szolidaritási adó volt. Karácsony Gergely és a Főváros úgy döntött, hogy csak 39 milliárd forintot fizetnek be, a bíróság tavaszi döntésére hivatkozva, amely szerint Budapest pénzügyi autonómiáját meg kell őrizni. Karácsony a költségvetést azzal indokolta, hogy a teljes összeg befizetése „tönkretenné a várost”.
„Ha a most visszatartott 50 milliárd forintot befizetjük, nem lesz pénz közvilágításra, köztisztaságra, hajléktalanellátásra, színházakra és közétkeztetésre. Ezt az utat nem járjuk, mert járhatatlan” – hangsúlyozta a főpolgármester az ATV műsorában.
Karácsony szerint a kormány által követelt szolidaritási adó alkotmányellenes, mert sérti az önkormányzatok pénzügyi autonómiáját. Bízik benne, hogy a bíróság a fővárosnak ad majd igazat az ügyben, és egyelőre nem készülnek alternatív forgatókönyvvel.
Mini-Dubai: a főpolgármester szerint hazaárulás
A Rákosrendezőre tervezett „mini-Dubai” beruházás is komoly kritikát váltott ki Karácsonytól, aki egyenesen hazaárulásnak nevezte a projektet. Szerinte Magyarország legértékesebb fejlesztési területének átadása egy másik államnak szembemegy az ország érdekeivel és szuverenitásával.
„Ez a város és az ország elárulása. Szerintem ez konkrétan hazaárulás” – fogalmazott a főpolgármester, hozzátéve, hogy az ügy biztosan a történelemkönyvek lapjaira kerül majd.
Politikai feszültségek a közgyűlésben
Karácsony élesen bírálta a Fidesz frakciót, amely szerinte a kormányzati szándékokat képviseli a városi érdekek helyett. A költségvetés elfogadása azonban nem a főpolgármester-helyettesek kérdését oldotta meg, amely továbbra is rendezetlen.
„Sajnálom, hogy így van, mert jobb lenne a városnak és a városvezetésnek is, ha egy csapat állna az élén” – ismerte el Karácsony, hozzátéve, hogy a város működése jelenleg nincs veszélyben.
Budapest jövője bizonytalan, de reményekkel teli
Karácsony Gergely a költségvetést a város önrendelkezésének biztosítékaként értékelte. Bár a Főváros és a kormány közötti feszültségek nem oldódtak meg, a főpolgármester bízik abban, hogy a jogállamiság alapjai megmaradnak, és a város képes lesz megőrizni pénzügyi autonómiáját.
A következő évek kérdése lesz, hogy Budapest hogyan birkózik meg az állami elvonásokkal és a kormányzati szándékokkal, miközben továbbra is fenntartja a város működését és a lakosok érdekeinek védelmét.