Ledobta a Fidesz az atombombát – A parlament már el is fogadta

Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:

Az Országgyűlés a napokban megszavazta az „Egyes választási tárgyú törvények módosításáról” szóló javaslatot, amely jelentős változásokat hoz a magyar választási rendszerben. Az ellenzéki pártok éles kritikával illették a döntést, míg a kormányoldal szerint a módosítások a törvényi kötelezettségeknek megfelelően történtek. A reform központi eleme a választókerületi térkép átrajzolása, amely Budapest és Pest vármegye képviseleti arányait érinti leginkább.

Kevesebb választókerület Budapesten, több Pest vármegyében

A 66 oldalas törvénymódosítás egyik leghangsúlyosabb pontja, hogy Budapesten a választókerületek száma 18-ról 16-ra csökken, míg Pest vármegyében 12-ről 14-re emelkedik. A változtatást a kormányoldal azzal indokolja, hogy a választási törvény szerint a választókerületek határait módosítani kell, ha a választásra jogosultak száma 20%-nál nagyobb eltérést mutat bármely irányban.

A kormány vs. ellenzék: Értelmezések ütközése

A módosítás komoly politikai vitát gerjesztett. A Demokratikus Koalíció a reformot „választási atombombának” nevezte, utalva arra, hogy szerintük a kormány saját érdekei mentén alakítja a választási szabályokat. A kormányoldal viszont törvényi kötelességre és demográfiai változásokra hivatkozik.

A szakértők sem egységesek a kérdésben:

  • Pék Szabolcs, az Iránytű Intézet elemzője így nyilatkozott:
    „A mostani törvénymódosítás egyértelműen illeszkedik abba a trendbe, amit a Fidesz évtizedes távlatban csinál a választási rendszerrel, tehát abszolút a saját érdekeik mentén hoznak új szabályokat.”
  • Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője ezzel szemben hangsúlyozta:
    „Semmi szenzáció vagy meglepetés nem történt. A választókerületek arányosítása törvényi kötelezettség. Évek óta látható tendencia, hogy csökken Budapest népessége, a legfrissebb adatok szerint körülbelül 1,6 millió a fővárosi lakosság. Ezzel párhuzamosan Pest vármegye lakossága növekszik, az elmúlt bő tíz évben közel 90 ezer fővel emelkedett a létszám.”

További változások a választási törvényben

A törvénycsomag nemcsak a választókerületi térképre terjed ki, hanem számos egyéb választási szabályt is módosít, így érinti:

  • a névjegyzék lezárásának időpontját,
  • a jelölt visszalépésének határidejét,
  • a szavazás során bemutatandó igazolványokat,
  • a borítékhasználatot,
  • a szavazatok újraszámlálásának szabályait,
  • valamint a szavazategyenlőség esetén követendő eljárást.

A választási rendszer ilyen típusú átalakítása nem előzmény nélküli Magyarországon. A demográfiai változásokkal való érvelés mellett a módosítás politikai következményei különösen éles vitákat generálnak. Míg a kormány az arányosítást emeli ki, az ellenzék politikai hátránytól tart.

Az elfogadott választási reform várhatóan hosszú távú hatással lesz a választási folyamatokra és az erőviszonyokra. A kérdés, hogy a módosítás végül kinek kedvez, a következő választásokon derül majd ki. Az ellenzék számára komoly kihívást jelent a változás, míg a kormányoldal a törvényi kötelezettség betartásaként kommunikálja a döntést.


Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:
Facebook Banner
Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!