Rendkívüli: Áll a bál a németeknél – Összeomlott a kormány

Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:

Hétfőn a német parlament alsóháza, a Bundestag, megvonta a bizalmat Olaf Scholz kancellártól, ezzel új fejezetet nyitva Németország politikai életében. A szavazás eredményeként előrehozott választásokra kerül sor, amelyeket várhatóan 2025. február 23-án tartanak. A Politico jelentése szerint ez a lépés a hárompárti koalíció összeomlásának közvetlen következménye.

Mi vezetett a bizalmatlansági szavazáshoz?

Olaf Scholz hárompárti koalíciója – amely a szociáldemokraták (SPD), a zöldek és a liberális FDP részvételével jött létre – novemberben esett szét, miután a pártok között mély nézetkülönbségek alakultak ki a költségvetési kérdésekről. A patthelyzet megoldhatatlannak bizonyult, és a kancellár előrehozott választások mellett döntött.

A parlamenti vita során Scholz kijelentette:

„A választók dönthetnek arról, milyen irányba menjen tovább az ország.”

Kisebbségi kormányzás és politikai taktika

A bizalmatlansági szavazás különösen összetett politikai játszmákat hozott felszínre. Miközben Scholz pártja, az SPD, továbbra is kiállt mellette, a zöldek tartózkodtak a szavazástól. Ez egyértelműen arra irányult, hogy ne adjanak esélyt a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) arra, hogy támogassák Scholzot, ami politikailag kellemetlen helyzetet teremthetett volna a koalíciós pártok számára.

Az AfD néhány képviselője korábban jelezte, hogy hajlandó lenne Scholz mellett szavazni, mert attól tartanak, hogy a CDU vezetője, Friedrich Merz – Scholz legvalószínűbb utódja – agresszívabb politikát folytatna az ukrajnai konfliktusban.

Mi történik ezután?

A bizalmatlansági szavazás után Olaf Scholz találkozik Frank-Walter Steinmeier államfővel, hogy hivatalosan is kérje a Bundestag feloszlatását. Az alkotmány szerint az elnöknek 21 napja van a döntés meghozatalára, ezt követően pedig további 60 napon belül ki kell írni az új választásokat.

A pártok már megegyeztek a választások dátumában, amely várhatóan február 23-a lesz. Ez az időpont a legvalószínűbb forgatókönyv szerint az államfő jóváhagyásával válik hivatalossá.

Történelmi párhuzamok és előrejelzések

Ez az esemény sokakban felidézi a 2005-ös helyzetet, amikor Gerhard Schröder, szintén szociáldemokrata kancellár, elvesztette a bizalmi szavazást. Az akkori választások után Angela Merkel került hatalomra, aki 16 évig vezette az országot.

Az előrejelzések szerint Scholz kancellársága hasonló módon érhet véget, mivel Friedrich Merz és a CDU népszerűsége növekvő tendenciát mutat. Az előrehozott választások kampánya azonban új erőviszonyokat alakíthat ki, és nagyban befolyásolhatja Németország jövőbeli irányát.

Politikai bizonytalanság Európa szívében

Az előrehozott választások nemcsak Németország, hanem az Európai Unió számára is jelentős változásokat hozhatnak. Németország politikai stabilitása kulcsfontosságú az európai gazdasági és geopolitikai egyensúly fenntartásában. Olaf Scholz veresége és a koalíció összeomlása új kérdéseket vet fel a kontinens vezető hatalmának politikai jövőjéről.

Február 23-a így nemcsak Németország, hanem egész Európa számára döntő jelentőségű dátum lehet. A választásokig azonban még számos politikai csatározás várható, amelyek jelentős hatással lehetnek a végső eredményre.


Oszd meg ezt a hírt, hogy ne csak a Fidesz hazugságai terjedjenek:
Facebook Banner

Ne maradj le a BalraMagyar híreiről!
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Ezeket olvasta?