A politikai viták terepén újabb heves összetűzés bontakozott ki Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke között. A konfliktus középpontjában a bukott szíriai diktátor, Bassár el-Aszad állítólagos magyarországi tartózkodása körüli álhírek állnak, amelyek a politikai közbeszédet az utóbbi napokban erősen megosztották.
Egy álhír utóélete
Minden azzal kezdődött, hogy a hétvégén híresztelések kaptak szárnyra: egy szíriai felségjelzésű repülőgép landolt Budapesten, amely Bassár el-Aszad érkezését sejtette. Bár a hírt később hamisnak minősítették, és a Magyar Hang, amely először közölte, nyilvánosan helyreigazította, a téma továbbra is élénk vitákat generál. Magyar Péter kedden újabb Facebook-bejegyzésében kérdezte Orbán Viktort: járt-e Magyarországon a szír diktátor, vagy ő csak „a postás szerepét” tölti be nemzetközi színjátékokban.
Kocsis: „Felelőtlen rémhírterjesztés”
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője éles hangvételű bejegyzésben reagált Magyar Péter posztjára. Kocsis szerint a Tisza vezetője „felelőtlen rémhírterjesztéssel” veszélyezteti Magyarország biztonságát, és az ilyen álhírek akár terrorcselekmények kockázatát is növelhetik. „Ő maga az álhír gyártója és terjesztője” – írta Kocsis, aki a nemzetbiztonsági kockázatokra is felhívta a figyelmet.
A Fidesz frakcióvezetője szerint az efféle felelőtlen politikai akciók miatt akár Bassár el-Aszad ellenlábasai, vagy nyugat-európai terrorsejtek is célponttá tehetik Magyarországot. „Magyar Péter ezúttal túlment minden határon” – zárta kritikáját Kocsis.
Magyar Péter nem enged
Magyar Péter a maga részéről kitart álláspontja mellett, miszerint a kérdés tisztázása elengedhetetlen. Orbán Viktornak címzett bejegyzésében azt írta, hogy a kormányfőnek válaszolnia kell arra, hogy a szíriai diktátor valóban járt-e Magyarországon. Bár az ügyet az Alkotmányvédelmi Hivatal is vizsgálta, és hamisnak minősítette a hírt, Magyar Péter szerint a tisztázás elmaradása tovább mélyíti a közvélemény bizonytalanságát.
Álhír vagy politikai eszköz?
A történet jól mutatja, hogyan válhat egy hamis hír politikai csatározások eszközévé. Míg Kocsis Máté szerint a kérdés napirenden tartása nemzetbiztonsági kockázatot jelent, Magyar Péter úgy véli, hogy a kormány nem kezelte megfelelően a helyzetet. Az ügy újabb példája annak, hogyan formálhatja a politikai narratívát a közösségi média és az információs térben zajló viták.
A következő hetekben kiderülhet, hogy a vita tovább eszkalálódik-e, vagy lezárul az álhír tisztázásával. Egy azonban biztos: az ügy mindkét oldal számára kényes kérdéseket vetett fel, amelyek megválaszolása nem tűr halasztást.