Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselője bejelentette, hogy lemond parlamenti mandátumáról, miután a Kúria jogerősen elítélte garázdaság és testi sértés miatt. A döntés következtében időközi választást kell tartani Budapest 11. számú választókerületében, amely Újpestet és Angyalföld egy részét foglalja magában.
Miért mondott le Varju László?
A politikust a bíróság 900 ezer forint pénzbírságra ítélte, mert a 2018-as MTVA székházában történt incidens során dulakodásba keveredett a biztonsági őrökkel. Az ítélet szerint Varju László nekirontott a biztonsági sorfalnak, és megszorította az egyik őr vádliját. Bár az eljárás során Varju végig ártatlanságát hangoztatta, és politikailag motivált ügynek nevezte a történteket, a Kúria ítélete jogerőssé vált.
A DK stratégiája és az időközi választás
A bírósági döntés után az Országgyűlésnek kellett volna kimondania az összeférhetetlenséget, ami automatikusan megszüntette volna Varju mandátumát. A Demokratikus Koalíció azonban attól tartott, hogy a Fidesz által irányított parlamenti többség késlelteti a folyamatot, hogy ne lehessen időközi választást kiírni az áprilisi határidő előtt. Ez politikai feszültségeket szülhetett volna, mivel a választókerület képviselete üresen maradt volna, és az ellenzéki listáról más került volna be a parlamentbe.
A DK ezért úgy döntött, hogy Varju László saját elhatározásából mondjon le, ezzel biztosítva az időközi választás kiírását. A párt közleményében megerősítette, hogy „a korábban többször is győztes Varju Lászlót” kívánják újraindítani a választáson.
Politikai tét az időközi választáson
Varju László egyéniben nyerte el a mandátumát, ami különösen kényessé teszi az ügyet, mivel a 2022-es országgyűlési választásokon hat ellenzéki párt közös listán indult. Az Újpestet és Angyalföldet érintő választókerület hagyományosan erős ellenzéki bázissal rendelkezik, azonban az ellenzéki pártok közötti belső feszültségek, valamint a Fidesz kampánytaktikái kihívást jelenthetnek.
Az időközi választás eredménye nemcsak a helyi lakosok képviseletére lesz hatással, hanem politikai üzenetet is hordoz a közelgő, 2026-os országgyűlési választások előtt. Az ellenzék számára ez az esemény lehetőséget nyújt, hogy egységesen lépjen fel, míg a kormánypártok a választókerületben való térnyerést célozhatják.
Mikor lesz a választás?
Az időközi választás pontos időpontját a közeljövőben fogják kitűzni. A választókerület lakói számára ez újabb alkalom lesz politikai akaratuk kinyilvánítására, amely mind az ellenzék, mind a kormánypártok számára iránymutató lehet az elkövetkező évek politikai stratégiájának alakításában.
Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!