A kormány döntése értelmében újabb fél évvel, egészen 2025. június 30-ig meghosszabbítják a lakossági kamatstopot, amely 2022 januárja óta van érvényben. Az erről szóló rendelet Orbán Viktor aláírásával jelent meg a Magyar Közlönyben, megerősítve a Gulyás Gergely miniszter által a múlt heti kormányinfón elhangzott bejelentést.
A kormány érvelése: családok védelme a cél
Gulyás Gergely szerint a kormány célja, hogy a bankszektor viselje a kamatemelkedésből fakadó terheket, és ne a magyar családok fizessék meg ennek költségeit. „A bankszektor tovább vállalja a költségeket, így nem a családoknak kellett kifizetniük sok ezer milliárd forintot” – hangsúlyozta a miniszter. A kamatstop több százezer háztartást érint, amely a változó kamatozású jelzáloghitelek törlesztőrészleteinek drasztikus emelkedésétől védi meg az érintetteket.
Tiltakozik a Magyar Bankszövetség
A hosszabbítás ugyanakkor nem mindenki számára elfogadható. A Magyar Bankszövetség élesen kritizálta a döntést, mivel szerintük az intézkedés nemcsak az ország versenyképességét rontja, hanem ellentétes a tudatos és felelős fogyasztói magatartással is. A Bankszövetség közleményében kiemelte, hogy a kamatstop azoknak kedvez, akik a szakmai figyelmeztetések ellenére változó kamatozású hiteleket választottak, és nem váltottak időben fix kamatozású konstrukciókra.
„Amikor a piaci kamatok megemelkedtek, és ezzel a tudatosan vállalt fogyasztói kockázatok valósággá váltak, a következményeket a kormány a bankokra terhelte, miközben az érintett fogyasztók nagy része erre nem is szorult rá” – áll a Bankszövetség nyilatkozatában.
Kik számára előnyös a kamatstop?
A kamatstopot a kormány a változó kamatozású jelzáloghitellel rendelkező háztartások védelmében vezette be, melyek törlesztőrészletei a jelentős kamatemelkedések miatt akár több tíz százalékkal is növekedhettek volna. Az intézkedés azoknak nyújt védelmet, akik nem tudták, vagy nem akarták időben fix kamatozású hitelre váltani kölcsönüket.
Gazdasági viták a döntés körül
Miközben a lakosság egy jelentős része kedvezően fogadja a kamatstop meghosszabbítását, gazdasági szakértők körében továbbra is megosztó a kérdés. Egyes elemzők szerint a kormány intézkedése rövid távon segíti a háztartásokat, hosszabb távon azonban ronthatja a pénzügyi szektor stabilitását és az ország hitelességét a nemzetközi befektetők szemében.
A lakossági kamatstop körüli viták várhatóan tovább folytatódnak, hiszen a 2025 nyarára tervezett határidő közeledtével újabb döntési helyzet elé áll majd a kormány. Az viszont biztos, hogy az intézkedés jelentős hatással van mind a magyar családok pénzügyeire, mind pedig a bankszektor működésére.