Hétfőn reggel Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter éves meghallgatására került sor a parlament Gazdasági Bizottságában. Az esemény után a miniszter a sajtó kérdéseire is válaszolt, ahol központi téma lett az állítólagos üzenetváltása Vitézy Dáviddal. A beszélgetés során azonban Rogán kiemelten bírálta azt a gyakorlatot, hogy a parlamentben titokban fotókat készítenek a telefonjáról, amelyet jogsértőnek nevezett.
„A telefonom fotózása bűncselekmény”
A sajtótájékoztatón az egyik újságíró rákérdezett egy parlamentben készült fotóra, amelyen Rogán telefonján egy Vitézy Dáviddal folytatott üzenetváltás látszik. A miniszter határozottan elítélte a kép elkészítését.
„A szolgálatok figyelmeztettek, hogy a telefonomat rendszeresen fotózzák a parlamentben. Ez nemcsak etikátlan, hanem bűncselekmény is” – mondta.
Hangsúlyozta, hogy a szolgálatok felelőssége az épület biztonságának biztosítása, és bejelentette, hogy az ügyben feljelentést tesz.
Rogán szerint a telefon fotózása nemcsak az ő személyes jogait sérti, hanem veszélyeztetheti a nemzetbiztonságot is, hiszen ő a szolgálatokért felelős miniszter. „Bármilyen érzékeny adat nyilvánosságra hozatala nemcsak szabálytalan, de komoly következményekkel járhat” – tette hozzá.
Vitézy Dáviddal kapcsolatos állítások
A szóban forgó üzenetváltás kapcsán Rogán tisztázta, hogy semmilyen kampánnyal kapcsolatos kérdést nem vitatott meg Vitézy Dáviddal. „Amikor a kampány zajlott, soha nem találkoztam vele személyesen. Volt köztünk néhány üzenetváltás, de ezek kizárólag szakmai jellegűek voltak, nem érintettek politikai kampányt” – mondta.
A miniszter szerint az, hogy egy régi ismerősével, aki korábban államtitkár és a BKK vezetője volt, néha üzenetet váltanak, semmilyen rendkívüli következtetésre nem adhat okot.
Rogán külön kitért arra, hogy a parlamentben készült képek véleménye szerint jogellenesek. „Ez nemcsak a miniszteri munkám elleni támadás, hanem az ország intézményeinek elleni is. Az ilyen gyakorlatok nemcsak a politikai kultúrát rombolják, hanem a jogállamiság elveit is sértik” – fogalmazott.
Hozzátette, hogy az érintett médiaorgánumok tudatosan időzítik az ilyen anyagok nyilvánosságra hozatalát, ami szerinte manipulációra utal.
A kérdést felvető újságíró szerint a fotók nyilvánosságra hozatala közérdekű, különösen, ha egy miniszter ellenzéki politikussal egyeztet. Rogán erre reagálva kijelentette, hogy semmilyen bizonyíték nem támasztja alá az ilyen állításokat. „Ha bárkinek van bizonyítéka, tegye le az asztalra. Minden más csak találgatás és manipuláció” – mondta.
Közvéleménykutatások és állami hirdetések
A miniszter tagadta, hogy a kormány bármikor közvéleménykutatásokat rendelt volna pártok népszerűségének mérésére. Hozzátette, hogy az állami hirdetések elosztását sem ő, sem minisztériuma nem irányítja közvetlenül, azt az erre megbízott ügynökségek határozzák meg. Rogán elmondta, hogy a kormányzati kampányok esetében elvárás, hogy a hirdetések legalább a lakosság 80%-át elérjék, és ezt utólagos kutatásokkal ellenőrzik.
13. havi nyugdíj és uniós kapcsolatok
A sajtótájékoztatón az újságírók kérdezték a 13. havi nyugdíj megszüntetéséről szóló nemzeti konzultációs kérdésről is. Rogán szerint az Európai Bizottság által megbízott szakértők javasolták a nyugdíjrendszer felülvizsgálatát, de hangsúlyozta, hogy ezek nem kötelező érvényű ajánlások.
Rogán Antal megnyilatkozásai tovább árnyalták a politikai és közéleti diskurzust, ugyanakkor több kérdést is nyitva hagytak az állami hirdetések és a kampányok átláthatóságával kapcsolatban. A következő napokban várható, hogy az ellenzék és a sajtó tovább feszegeti a témát.