Az oldalunk létezése az Ön támogatásától függ!
Ha fontos számodra, hogy létezzenek olyan híroldalak, amelyek nem a hatalom érdekeit szolgálják, csatlakozz támogatóinkhoz a Patreonon és segíts minket havi adománnyal! Kérjük támogasd az oldal működését, hogy továbbra is kimondhassuk az igazságot!
Támogatom az oldalt Patreonon!
Korózs Lajos az MSZP elnökhelyettese drámai és aggasztó adatokat ismertetett most hétvégén. Az elmúlt hat év szegénységi adatai ugyanis minden eddiginél baljósabb képet festenek a magyar társadalom helyzetéről.
Két friss tanulmány is alátámasztja az MSZP szakértőjének álláspontját és igazolja ezt a súlyos tendenciát: az egyik az MNB (Magyar Nemzeti Bank) felmérése, amely szerint a lakosság közel 20%-a – mintegy kétmillió ember – egy hétig sem tudna megélni fizetés nélkül.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzése szintén azt mutatja, hogy a szegénység kockázata nagyobb tömegeket érint, mint korábban.
Nyugdíjasok a legnagyobb veszélyben
Különösen aggasztó a nyugdíjasok helyzete, akik körében a jövedelmi viszonyok jelentősen romlottak az elmúlt időszakban. Az adatok szerint a nyugdíjasok ötöde még a létfenntartáshoz szükséges minimális jövedelmet sem éri el, ami tovább mélyíti az idősek anyagi bizonytalanságát. Ez a réteg az elmúlt évek inflációs nyomása és a gazdasági változások egyre nehezebben tartja fenn korábbi életszínvon
Növekvő jövedelmi egyenlőtlenségek
A társadalmi egyenlőtlenségek szintén szembetűnőek. Az alsó vagyoni helyzetben élő kétmillió ember és a felső kétmillió közötti jövedelmi különbség ötszörös, ami példátlan társadalmi szakadékot jelent Magyarországon. Az ilyen mértékű jövedelembeli egyenlőtlenség korábban nem volt jellemző, és komoly kihívás elé állítja a társadalmi kohéziót, valamint a gazdasági stabilitást.
A jövedelmi helyzet elemzése
A KSH és az MNB által publikált adatok szerint a magyar lakossági nettó átlagjövedelme jelenleg 433 ezer forint, míg a medián jövedelem mindössze 360 ezer forint. Az egyre szélesedő jövedelmi szakadék, valamint a megélhetési nehézségek miatt a fogyasztás stagnál, hiszen az embereknek nincs elegendő elkölthető pénzük.
Komoly problémát jelent a fogyasztás növekedésének elmaradása is, amely részben az emberek óvatosabb pénzügyi magatartásával is magyarázható, sokan inkább megtakarítanak vagy megpróbálják visszaépíteni a kormányzati intézkedések miatt elértéktelenedett vagyonukat. Emellett sokan igyekeznek törleszteni fennálló hiteltartozásaikat is. Mindezek miatt is jól látható, miért nem növekszik a fogyasztás.
Korózs Lajos szociológus, az MSZP elnökhelyettese szerint a jelenlegi helyzet olyan kihívásokat hordoz, amelyek gyors és hatékony megoldásokat igényelnek.
A szegénység és az egyenlőtlenségek korlátozására irányuló intézkedések, mint például a jövedelmi támogatások célzott növelése és az infláció hatásainak mérséklése, elengedhetetlenek a társadalmi stabilitás megőrzéséhez.
Csak ilyen elérhető, hogy a magyar lakosság biztonságában érezze magát, és képes legyen nemcsak túlélni