Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő újabb leleplező videót tett közzé egy Facebook-posztban, amelyben a diósjenői „gyümölcsfeldolgozó üzem” ügye került terítékre. A papíron lekvárfőző üzemként és sportcentrumként nyilvántartott épület valójában két családi háznak tűnik, amelyeket egy építési vállalkozó húzott fel.
A képviselő szarkasztikusan jegyezte meg, hogy lekvárfőző üstöt nem talált az épületben, mivel állítólag elromlott, de öt üveg lekvárból kapott egyet ajándékba.
Hadházy szerint ez a diósjenői eset nem egyedi, hanem már a hetedik olyan „gyümölcsfeldolgozó” üzem, amely mögött szerinte komoly visszaélések állhatnak. Olyan építési vállalkozók vettek fel hatalmas összegeket – 50-500 millió forintot –, akiknek semmi közük nem volt sem a gyümölcstermeléshez, sem a feldolgozáshoz.
Valami egészen pofátlan elkövetési forma a „gyümölcsfeldolgozás”- ha jól számolom, ez már a hetedik olyan „gyümölcsfeldolgozó” üzem, amire olyan építési vállalkozók vettek fel 50-500 milliókat, akiknek semmi közük nem volt sem a gyümölcstermeléshez, sem a feldolgozáshoz.
Ezekben az esetekben – Hadházy szerint – nem történt valós termelés, és amint letelik a kötelező fenntartási időszak, a berendezéseket eladják vagy elpakolják, és az épületek átkerülnek magáncélú használatba – például családi házakká, nyaralókká vagy üzemcsarnokokká válnak.
A képviselő azt is megemlítette, hogy az Integritás Hatóság már elmarasztalt egy ilyen „üzemet”, és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgál egy másik hasonló esetet. Hadházy arra is felhívta a figyelmet, hogy valószínűleg több ilyen eset is létezik, de ezek feltárása időigényes folyamat, és az elkövetők felelősségre vonása sem garantált.
Diósjenőn először viszont a „sportcentrumot” néztem meg, ahova -valószínűleg véletlenül- be is tudtam menni. Mint kiderült, a kertész volt csak ott, aki készséggel meg is mutatta a „sportcentrumot”: egy elegáns, kétszintes családi házat, amiben van néhány kondi gép, csocsó- és billiárd asztal, meg találtam ott egy asztalt egy szép nagy ivászat maradványaival.
Ezután jelent meg a vállalkozó, aki aztán kelletlenül, de megmutatta a „gyümölcsfeldolgozóját” is. Mondjuk panaszkodott is, mert állítólag az elnyert 60 millióból eddig csak hatot utaltak ki neki, pedig minden készen áll (kivéve, hogy lekvárfőző üst, na az nincs) – írja posztjában Hadházy.
Nem mellesleg, a helybéliek szerint ez a vállalkozó nyeri el a falu beruházásait (a közbeszerzési értesítőben csak egy ilyet találtam, a többit- és jónéhány másikat a környéke- egy olyan cég nyerte, amelyik a cégadatbázis szerint már nem az ő nevén van.
Ez az újabb leleplezés rávilágít arra, hogy a hazai támogatások felhasználása körüli problémák továbbra is napirenden vannak, és Hadházy Ákos továbbra is aktívan küzd a nyilvánosság tájékoztatásáért.