Magyarország kormánya évek óta azzal próbálja ellensúlyozni az egyre súlyosbodó munkaerőhiányt, hogy tömegesen toboroz vendégmunkásokat távoli országokból, mint a Fülöp-szigetek, Indonézia, Mongólia vagy Kirgizisztán.
Az Orbán-kormány által 2021-ben bevezetett egyszerűsített foglalkoztatási szabályok lehetővé tették, hogy ezek a munkavállalók viszonylag könnyen érkezzenek Magyarországra. Azonban mostanra kiderült:
már ők sem szívesen jönnek.
Az elmúlt három évben több mint 100 ezer vendégmunkás érkezett, de a rossz bánásmód és a jogsértő munkakörülmények miatt sokan elhagyják az országot, vagy meg sem fontolják Magyarországot lehetséges célpontként.
Jáhny Ákos, a Get Work Trend ügyvezetője szerint a munkaadók sok esetben etikátlanul bánnak a távoli országokból érkező munkásokkal, akik ennek hatására visszajelzéseiket hazaküldik, gyorsan rombolva az ország nemzetközi hírnevét.
Munkaerőhiány: Orbánék megoldása elbukott
A magyar társadalom öregedése, a fiatalok elvándorlása és a gazdasági növekedés miatt a kormánynak szüksége lett volna a vendégmunkásokra, hogy pótolják az évente nyugdíjba vonuló 30-40 ezer dolgozót.
Már jelenleg is szinte lehetetlen a gyártószektor növekedését biztosítani külföldi munkaerő nélkül, de a vendégmunkások is egyre inkább elkerülik Magyarországot. Az Orbán-kormány etikátlan munkaerőpolitikája és a jogsértő gyakorlatok miatt a hazánk elveszíti versenyelőnyét olyan országokkal szemben, mint Csehország, Lengyelország és Szlovákia.
Jáhny Ákos szerint a magyar munkaadók tévhitek alapján várnak el túlórát és alacsonyabb fizetést a vendégmunkásoktól, miközben nem biztosítják a megfelelő munkakörülményeket. Az Orbán-kormány által szorgalmazott szabályozások ráadásul tovább bonyolítják a helyzetet, ami elriasztja a potenciális munkavállalókat.
Etikátlan toborzás és a magyar imázs rombolása
Az Orbán-kormány a harmadik országbeli munkavállalókra mint „olcsó munkaerőre” tekint, akiket nem kell megbecsülni, és akiknek kevesebb jog jár.
Ez a hozzáállás azonban káros az ország számára. A vendégmunkások itteni tapasztalatai alapján gyorsan hírt adnak az etikátlan bánásmódról, és ez az ország nemzetközi megítélését is rontja. Orbánék olyan helyzetet teremtettek, amelyben nemcsak a magyar munkavállalók elvándorlása jelent gondot, hanem már a vendégmunkások is inkább máshol keresnek lehetőséget.
A magyar kormány hibás döntései és a helytelenül kezelt munkaerőpiaci helyzet azt eredményezte, hogy Magyarország elveszíti munkaerővonzó képességét, miközben egyre inkább függ a külföldi munkavállalóktól.
Ez súlyos következményekkel járhat a magyar gazdaságra nézve, különösen a gyártó- és termelőszektorokban, ahol a munkaerőhiány már most is akadályozza a növekedést.