Az MSZP elnöki pozíciójáért folyó verseny újabb jelölttel bővült, miután Eszik Bence a párt korábbi elnökségi tagja a mai napon interjúban jelentette be, hogy ringbe száll az elnöki székért. Eszik a radikálisabb baloldali irányvonal híve.
A párt jelenlegi elnöke, Komjáthi Imre, valamint Veres Gábor és Harangozó Gábor eddig is komoly kihívókként szerepeltek. Mindannyian eltérő tapasztalatokkal és látásmódokkal rendelkeznek, ami izgalmassá teszi a versenyt.
Komjáthi Imre – A munkásmozgalom harcosa
Komjáthi Imre, a párt jelenlegi elnöke, valódi „munkásvezérként” vált ismertté. 1968-ban született Sajószentpéteren, egy kilencgyermekes család legidősebb gyermekeként. Fiatalon kezdte karrierjét a Borsodi Vegyi Kombinátnál, ahol lakatos szakmunkásként dolgozott, később a BorsodChem Zrt.-nél irányítástechnikai rendszerkezelőként helyezkedett el.
Komjáthi aktív közéleti szereplő lett, amikor a 2012-es és 2013-as Éhségmenetek egyik fő szervezőjévé vált, küzdve a szegénység és a közmunka kiszolgáltatott helyzete ellen.
Komjáthi 2022-ben országgyűlési képviselői mandátumot szerzett, és az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának alelnökeként dolgozik. Elnöksége alatt a párt a munkavállalói jogok, a szakszervezeti mozgalmak és a szociális igazságosság ügyét helyezte előtérbe.
Komjáthi hitvallása szerint az MSZP-nek vissza kell térnie a dolgozó emberek képviseletéhez, és harcolnia kell a tisztességes bérekért és munkakörülményekért.
Veres Gábor – A kommunikáció mestere
Veres Gábor, Budapest VIII. kerületének pártelnöke, szintén ringbe szállt az elnöki pozícióért. Veres médiapolitikusként szerzett elismerést, és hosszú éveken át műsorvezetőként, valamint kommunikációs szakemberként dolgozott.
A Józsefváros Jövőjéért frakció vezetőjeként és a Tulajdonosi Bizottság elnökeként szerzett helyi politikai tapasztalatokat.
Veres kampányában hangsúlyozza a modern baloldali politika szükségességét, amely képes megszólítani a városi fiatalokat és az értelmiséget, miközben hű marad a párt szocialista alapértékeihez. Vezetésével az MSZP-nek innovatív, hiteles kommunikációs stratégiája lehet, amelyre szüksége is lenne a pártnak ahhoz, hogy visszanyerje politikai súlyát a magyar közéletben.
Veres vezetésével a pártban különösen nagy hangsúlyt kapnának a médiamegjelenések és a digitális kommunikáció erősítésére, hogy a párt üzenetei szélesebb közönséghez jussanak el.
Harangozó Gábor – A vidék és agrárpolitika szószólója
Harangozó Gábor, az MSZP agrárpolitikusa, szintén komoly kihívóként indul az elnöki tisztségért. Gazdasági agrármérnökként végzett, és EP-képviselőként dolgozott, ahol jelentős szakmai tapasztalatot szerzett az agrár- és vidékfejlesztési politikában.
Harangozóval az az MSZP-nek az agrárpolitikai jellege erősödne, amely nélkülözhetetlen a kisebb falvak és a vidéki választók megszólításához.
A pártnak ugyanis ahhoz, hogy megtörténjen a nagy visszatérése vissza kell szereznie a támogatottságát azon régiókban, ahol a párt korábban erős volt.
Harangozó Gáborral az agrárpolitika és a fenntartható fejlődés valamint a mezőgazdasági szektor szereplőinek érdekképviselete erősödne az MSZP politikai arcélében.
Eszik Bence – A radikális baloldali fordulat híve
A verseny új belépője, Eszik Bence, szintén komoly elköteleződést mutat a párt radikális baloldali értékei mellett. Eszik kiskunfélegyházi gyökerekkel rendelkezik, és 15 éve tagja az MSZP-nek. Bár eddig a háttérben dolgozott, most úgy érzi, hogy az MSZP-nek markáns baloldali fordulatra van szüksége a párt talpra állításához. Véleménye szerint az MSZP eddigi kompromisszumai eltávolították a pártot az alapvető szocialista elvektől.
Eszik kampánya elsősorban a munkahelyi jogok, a tisztességes bérek és az oktatási, valamint egészségügyi reformok köré épül. Úgy véli, hogy a párt csak akkor tud sikeresen újraéledni, ha visszatér a baloldali mozgalmi alapokhoz, és újra tömegpárttá válik.
Merre tart az MSZP?
Az MSZP elnökválasztási küzdelme meghatározó lesz a párt jövője szempontjából. Míg Komjáthi Imre a munkavállalói jogok és a szakszervezeti mozgalmak élharcosa, Veres Gábor a modern baloldali politika és a kommunikáció fontosságát hangsúlyozza, Harangozó Gábor pedig a vidéki választók érdekképviseletére épít. Eszik Bence pedig a radikális baloldali fordulatban látja a párt jövőjét. A választás eredménye döntő lehet abban, hogy melyik irányba indul el az MSZP a következő években.