A nyár a napsütés, a meleg időjárás és a szabadtéri tevékenységek időszaka. Azonban a kánikula komoly veszélyt jelenthet az idősek számára, akiknek a szervezete nehezebben alkalmazkodik a hőmérséklet emelkedéséhez.
Íme néhány tipp, amellyel segíthetünk megvédeni az időseket a kánikula okozta károktól:
Maradjunk hűvösben:
Töltsünk időt hűvös, légkondicionált helyiségekben. Ha nem áll rendelkezésre légkondicionálás, nyissunk ki ablakokat a szellőzés érdekében, és használjunk ventilátort a levegő keringtetésére.
Kerüljük a napközbeni napozás. Ha mégis kintre kell menni, viseljünk kalapot, napszemüveget és vékony, világos színű ruhákat. Kenjünk fel magas faktorszámú naptejet a nap által kitett bőrfelületekre.
Igyunk sok folyadékot. A víz a legjobb választás, de ásványvizet, gyümölcsleveket vagy teát is ihatunk. Kerüljük az alkoholt és a koffeint, mert ezek dehidratálhatnak. Vegyünk hűs fürdőket vagy zuhanyokat. A hűvös víz segít lehűteni a testet és felfrissíteni a bőrt.
Együnk könnyű, friss ételeket. Kerüljük a nehéz, zsíros ételeket, amelyek nehezítik az emésztést és dehidratálhatnak. Figyeljünk a jelekre:
A dehidratáció tünetei a szomjúság, a száraz száj, a sötét vizelet, a szédülés és a gyengeség. Ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal igyunk sok folyadékot.
A hőguta súlyosabb állapot, amelynek tünetei a magas láz, a zavartság, a görcsök és a tudatvesztés. Ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal hívjunk mentőt. Segítsünk másoknak:
Kérdezzük meg idősebb szomszédainkat, családtagjainkat, hogy van-e szükségük segítségre a kánikula elleni védekezésben. Segíthetünk nekik bevásárolni, eljutni hűvös helyiségekbe, vagy csak beszélgethetünk velük, hogy ne érezzék magukat egyedül.
A kánikula komoly veszélyt jelenthet az idősek számára, de néhány egyszerű óvintézkedéssel segíthetünk megvédeni őket. Fontos, hogy maradjunk hűvösben, igyunk sok folyadékot, figyeljünk a jelekre, és segítsünk másoknak is.