Fekete-Győr András a napokban azt állította: Tiborcz István egyik milliárdos üzlettársa április 30-án megkereste őt a Signal nevű, titkosított üzenetküldő alkalmazáson keresztül, és „hatalmas pénzt” ajánlott neki a választáson való indulás érdekében. Az állítás elsőre is meghökkentő, de ahogy Eörsi Mátyás korábbi SZDSZ-es politikus részletesen kifejtette: túl sok minden nem áll össze ebben a történetben.
Facebook-posztjában négy érdemi kérdést tesz fel – amelyek eddig válasz nélkül maradtak.
1. Miért akarna bárki pénzt ajánlani azért, hogy egy párt induljon a választáson?
Eörsi emlékeztet: politikai pártok alapvető célja, hogy elinduljanak a választáson. Különösen igaz ez egy olyan pártra, mint a Momentum, amely parlamenti frakcióval is rendelkezik. Április 30-án, amikor az állítólagos megkeresés történt, sehol nem volt szó arról, hogy a Momentum ne indulna 2026-ban.
Fekete-Győr csak május 7-én állt elő azzal az ötletével, hogy a párt esetleg ne vegyen részt a választáson – tehát:
„Mi oka lett volna bárkinek április 30-án pénzt ajánlani valamiért, amit mindenki biztosra vett?” – kérdezi Eörsi.
2. Bűncselekmény történt volna – nyoma sincs?
Ha valaki pénzt ajánl egy választási részvétel vagy eredmény befolyásolására, az törvénysértés. Ha valóban megtörtént az ajánlat, miért nem történt feljelentés? Miért nem lett ebből ügy?
Ráadásul a megkeresés egy titkosított, de digitálisan nyomot hagyó alkalmazáson történt. Egy befolyásos, „NER-közeli üzletember” tényleg ilyen bénán intézne egy ilyen súlyos dolgot?
„Mi a fészkes fenét akart egy ilyen ember egy ellenzéki prominens képviselőtől?” – teszi fel a kérdést Eörsi.
3. Miért nem rögzítette a beszélgetést?
Eörsi jogosan feltételezi, hogy ha egy ellenzéki politikust valóban megkeres egy kormányközeli, befolyásos üzletember, az legalább a saját védelmében rögzíti az esetet. Egy ilyen helyzet nemcsak politikailag, de akár jogilag is veszélyes lehet. Akkor miért nem készült felvétel? Hol a bizonyíték?
„El tudja Ön képzelni, hogy nem veszi fel a beszélgetést a mobiljával?” – kérdezi a volt politikus.
4. Csak Eörsi érzi úgy, hogy ez a sztori sántít?
A poszt zárásában Eörsi Mátyás nyíltan megkérdőjelezi Fekete-Győr állításának hitelességét, és nem rejt véka alá kétségeit:
„Egyedül vagyok, akinek valami bűzlik András Fekete-Győr történetében?”
Politikai fordulat vagy kommunikációs trükk?
Az ügy egyre több kérdést vet fel, miközben sem bizonyítékot, sem következményt nem látni. Fekete-Győr állítása politikai bomba lett volna – ha tényleg megtörtént volna, és komolyan vették volna.
Így viszont sokak számára inkább kommunikációs elterelésnek tűnik, mint valódi fenyegetésnek. Az ellenzéki térfélen ráadásul nem kevesen gondolják úgy: az ilyen történetek csak tovább ártanak az ellenzék hitelességének.